Kafatasının yarısı olmayan bir kişiye 3D baskı ile oluşturulan kafatası takıldı

Hastanın birkaç gün sonra taburcu edilmesi bekleniyor

Kafatasının yarısı olmayan bir kişiye 3D baskı ile oluşturulan kafatası takıldı

Çin’de kafatasının yarısını bir kazada kaybeden, buna karşın hayatta kalmayı başaran bir kişiye 3D baskıyla elde edilen titanyum kafatası takıldı.

46 yaşındaki Hu adlı Çinli, 2013′ün Ekim ayında bir inşaat şantiyesinde üçüncü kattan aşağı düşmüş; kafatasının yarısını kaybetmiş, buna karşın geçirdiği operasyonlarla hayatta kalmayı başarmıştı.

Beyin hasarı sonucu konuşma ve yazma yeteneğini kaybeden Hu, ayrıca beyni gözlerden aldığı imajları birbirinden farklı algıladığı için çift görüyordu.

Tüm olumsuzluklara karşın yaşamını sürdüren Hu, 3,5 saat süren yeni bir ameliyat geçirdi. Hastaya, 14 x 9 cm ölçülerinde 3D baskılı titanyum kafatası takıldı. Bu, şimdiye kadar kafatasına 3D baskıyla yapılan ikinci implanttı.

log.com'da yer alan habere göre ameliyatta hastanın saç derisi ve beyni koruyan koruyucu zar birbirinden ayrıldı. Daha sonra cerrahlar hastanın kafasındaki ön temporal kasları ayırdı ve titanyum kafatası hastaya takıldı.

Örgü şeklindeki 3D kafatasının takıldığı Hu, yoğun bakım ünitesinde tutulurken 4-5 gün içinde taburcu edilmesi umuluyor.

Kafatasındaki kavitenin yeniden geri gelmesi ile birlikte hastanın konuşup yazabilme yeteneğine de yeniden kavuşması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2014, 10:31
YORUM EKLE