Kaçak yollarla Avrupa gitmek isteyen mülteci kadınlar yaşadıklarını anlattı

Tecavüz, darp, tehdit... Yollarda özellikle mülteci kadınlar sıkıntı yaşıyor

Kaçak yollarla Avrupa gitmek isteyen mülteci kadınlar yaşadıklarını anlattı

Ülkelerinden kaçarak Avrupa’ya sığınan Suriyeli mülteci kadınlar, sadece ölüm-kalım savaşı değil aynı zamanda onurlarını korumak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini anlattı.

Almanya yolundaki mülteci kafilesinde yer alan bir Suriyeli kadın, kocasının borçlu olduğu kaçakçıların onu yolculuk boyunca cinsel ilişki için zorladığını belirtirken; kocasının kaçakçılara kendisini sunduğunu söyleyen diğer bir kadın se 3 ay süren yolculuk sırasında ailesinin borcunu her gün tecavüze uğrayarak ödediğini söyledi.


KAPININ ÖNÜNE BARDAK KOYUYORUZ

Başka bir mülteci kadın, Macar polisi tarafından bilincini yitirene dek dövüldüğünü söyledi. Eskiden makyaj sanatçısı olan ve cinsel istismardan korunmak için erkek gibi giyindiğini anlatan Esra el-Horani ise “sadece dayak yediği ve eşyaları çalındığı” için kendisini şanslı hissettiğini belirtti.

NEW YORK TİMES'A ANLATTILAR

Yaşadıklarını New York Times’a anlatan kadınlar, kaldıkları sığınaklarda uyurken kapılarının önlerine bardak koymak gibi aldıkları güvenlik önlemlerinden bahsettiler.

TEHDİT EDİLDİ

Eskiden Suriye Ekonomi Bakanlığı’nda çalışan 35 yaşındaki Suriyeli mülteci Samar da bombalardan kaçmak için 2, 8 ve 13 yaşlarındaki üç kızıyla 14 ay boyunca yolculuk yaptığını ve yolculuk esnasında parası çalındığı için “Ömer” ismindeki fırsatçı bir adamın cinsel ilişki karşılığında kendisini taşıyacağı teklifini reddetmesi nedeniyle Ömer’in bir gece onun kaldığı odaya girerek onu ve çocuklarını tehdit ettiğini anlattı.

TÜRKİYE'DE PARA BİRİKTİRİP ALMANYA'YA GİTMEK İSTEDİ

Yaşananlar nedeniyle yolculuk sırasında ve sonrasında üç kızını gözünün önünden bir an bile ayırmadığını söyleyen Samar, Türkiye’de bir yıl çalışarak yolculuk parasını biriktirmiş ve Almanya’ya gitmiş.

44 KADIN CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALDI

Travma yaşayan kadın mültecileri tedavi eden Berlinli psikoterapist Susanne Höhne, bazıları çocuk yaşta bazıları ise 60 yaş üzerinde olan, iyileştirmeye çalıştığı 44 kadının cinsel şiddete maruz kaldığını belirterek tecavüze uğrayan kadınların, post travmatik stres bozukluğuna dair tüm semptomları gösterdiğini ifade ediyor. (Cumhuriyet)
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 15:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER