Kaç kişi hiç belirti göstermeden atlatıyor?

Kaç kişi hiç belirti göstermeden atlatıyor?

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Covid-19 hastalığına yakalanan kişilerin yüzde 25’i hiçbir belirti göstermeyebiliyor.

ABD ordusunda korona virüsüne yakalanma oranının yüzde 60 ila 70 arası olduğu düşünülüyor.

Harvard Kamu Sağlığı’nda görevli Dr. Michael Mina resmi rakamların hiçbirine güvenilemeyeceğini belirtiyor. Testlerin yetersiz ve çoğu zaman güvenilmez olduğuna değinen Mina, vaka sayısının tahmin edilenlerin çok çok üstünde olabileceğini düşünüyor.

New York’ta bir hastane son iki hafta boyunca doğum için gelen tüm hamile kadınları test etti ve yüzde 14’ünün testi pozitif çıktı. Toplam 33 pozitif kadından 29’unda hiçbir belirti olmadığı görüldü. Benzer şekilde cruise gemisi Diamond Princess yolcularının da neredeyse yarısında test sonuçları pozitif çıkmış ancak gemide oldukları sürede herhangi bir belirti göstermemişlerdi. Araştırmacılar bu kişilerden yüzde 18’inin gemiden ayrıldıktan sonraki süreçte de herhangi bir belirti göstermediğini duyurdu.

‘TESTLER DE SORUNLU’

Yapılan araştırmalar aynı zamanda testlerinde devamlı olarak hatalı sonuçlar verebildiğini gösteriyor. Burun ve boğazdan alınan sıvı örnekleri ile yapılan testlerde aynı kişinin bir gün negatif ertesi gün pozitif çıktığı görülüyor. Japonya’da bir başka çalışma testi pozitif çıktığı sırada herhangi bir belirti göstermeyen kişilerin yüzde 50’sinin testin pozitif olduğunu öğrendikten sonra kendini hasta hissetmeye başladığını gösteriyor.

‘BAĞIŞIKLIK GELİŞMEYE BAŞLAMIŞ OLABİLİR’

Vaka sayısının tahmin edilenden çok daha yüksek olması daha fazla sayıda insanda virüse karşı bağışıklık oluşma olasılığı yükseliyor. Ne var ki, bilim insanları ‘sürü bağışıklığı’ konusunda çekincelerin devam ettiğinin altını çiziyor, zira hastalığı hafif veya sıfır belirti ile atlatmanın uzun dönem bağışıklık oluşturduğuna dair henüz yeterli veri bulunmuyor.

Dr. Mina henüz sosyal mesafe uygulamalarını sonlandırma veya azaltmak için yeterli bilgiye sahip olunmadığını, bunun olabilmesi için antikor testleri aşamasında olunması gerektiğini kaydederek, “Bunun yakınında bile değiliz” diyor. Resmi rakamlara göre bugün dünyada 2,3 milyon insan Covid-19 hastalığına yakalandı ve 160 bin kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: Euronews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER