Juncker: AB-Türkiye sığınmacı anlaşması tehlikede değil

“Türkiye’nin üyeliği, AB’nin istememesinden değil Türklerin isteksizliğinden gerçekleşmeyebilir”

Juncker: AB-Türkiye sığınmacı anlaşması tehlikede değil

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin AB üyeliği ve Türkiye ile AB geçtiğimiz yıl imzalanan sığınmacı anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin AB üyeliğinin ‘Birlik’in istememesinden değil Türkiye’nin isteksizliğinden gerçekleşmeyebileceğini’ ifade eden Juncker, Türkiye’de idam cezasının getirilmesinin üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasına neden olacağını söyledi.

Juncker, AB ve Türkiye arasında 1 yıl önce imzalanan sığınmacı anlaşmasının Ankara'nın tehditleri sonrasında tehlikede olduğunu düşünmediğini söyledi ve ekledi, "Erdoğan bir çok defalar tehdit etmesine rağmen Türkiye bu anlaşmayı iptal etmeyecektir. Ben bu tehditleri aştım" şeklinde konuştu.

16 Nisan referandumu ile ilgili Türkiyeli bakanların bazı Avrupa ülkelerinde yapacakları etkinliklerinin iptal edilmesi nedeniyle son dönemde Türkiye ile Almanya ve Hollanda arasında yaşanan kriz sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlardan göçmen anlaşmasından Türkiye'nin tek taraflı vazgeçebileceği yönünde açıklamalar gelmişti.

‘SÜRECİN BİTMESİNİN SEBEBİ BİZ OLMAYACAĞIZ’

Türkiye ile AB arasında geçen yıl imzalanan göçmen geri kabul anlaşması uyarınca Türkiye, Yunan adalarına yasadışı yollarla geçen göçmenleri geri almayı kabul etmiş, Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında da, Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyelinin Avrupa'ya gönderilmesi üzerinde anlaşılmıştı.

Juncker Bild am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'nin AB üyelik müzekere sürecinin sonlandırılmasına da karşı çıktı.

"Zaten olmayan müzakereler dondurularak hınç almak mantıklı değil" dedi.

Juncker Türkiye'nin AB üyeliğinin de üye ülkelerin isteksizliğinden değil, "Türklerin AB standardlarını hayata geçirme konusundaki isteksizliğinden" başarısız olacağını söyledi.

Juncker Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesinin AB'ye üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesiyle eşanlamlı olacağını belirtti.

AB Komisyonu Başkanı ayrıca Avrupa'da yaşan milyonlarca Türkün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı olmadığını söyledi. Juncker "Bütün Türkler küçük Erdoğanlar değil" ifadelerini kullanarak, Türk halkı ve hükümeti arasında "büyük bir fark" olduğunu belirtti.

(Kaynak:Deutsche Welle Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 09:57

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER