Japonya'da 8.9 şiddetinde deprem

Tsunami alarmı tüm Pasifik ülkelerini alarma geçirdi..

Japonya'da 8.9 şiddetinde deprem

Japonya'da 8,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre 22 kişinin öldüğü deprem sonrasında bir nükleer santralde yangın çıktı. Sarsıntıdan sonra Japonya'yı vuran tsunami, tüm Pasifik ülkelerini alarma geçirdi.

Japonya’da, 8,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye saati ile sabah 07.46'da meydana gelen depremin yerin 24 km. altında meydana geldiği  ve merkez üssünün Tokyo'nun 168 km kuzeydoğusu olduğu açıklandı. Japon medyası ilk belirlemeler göre 22 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Japon hükümeti de 17 kişinin öldüğünü teyidetti. Pek çok kişinin kayıp olduğu bildiriliyor ve bu nedenle de ölü sayısının artmasından kaygı duyuluyor.

Tokyo'nun merkezinde büyük binalar şiddetli sarsılırken, çalışanlar sokaklara çıktı. Televizyon görüntülerinde büyük bir bina yanarken ve ülkenin kuzey kesiminde büyük bir tsunaminin verdiği zarar gösterildi.

Nükleer santralde yangın

Deprem bölgesine yakın olan 4 nükleer tesis ve pek çok petrol rafinerisi kapatıldı. Ancak Kyodo haber ajansı kuzeydoğu Japonya'daki Onagawa nükleer santralinde yangın çıktığını açıkladı. Yangın sonucunda santralde hasar oluşup oluşmadığı henüz bilinmiyor.

Dalgalar adaların boyunu aştı

Depremin hemen ardından tsunami dalgaları Japonya kıyılarını vurmaya başladı. Ülkenin kuzeyindeki Sendai kentindeki limanı 10 metre büyüklüğündeki dalgalar yuttu. Uluslararası Kızıl Haç Örgütü de tsunaminin en önemli konu olduğunu ve bazı dalgaların Pasifik adalarından daha büyük olabileceğini bildirdi.

Dünyada tsunami alarmı

Depremin hemen ardından Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan Hawaii, Tayvan ve Endonezya'da tsunami alarmı verildi. Tayvan'da kıyı bölgelerinde tahliyeler başlatıldı.

Amerika'nın Ulusal Okyanus ve Atmosfer Ajansı da Kanada ve ABD anakarasının bazı bölümleri dışındaki tüm Pasifik kıyıları için tsunami uyarısında bulundu. ABD'nin CAlifornia, Oregon ve Alaska eyaletlerinde de tsunami uyarısı yapıldı.

7.1 büyüklüğünde artçı

Kaydedilen en büyük beşinci depremin ardından şiddetli artçılar meydana geldi. Deprem sonrasındaki ilk 3 saat içinde en büyüğü 7.1 şiddetinde olmak üzere 17 artçı artçı şok meydana geldi. Başka artçı şoklar da bekleniyor. Japonya'da çarşamba günü 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti.

Limanlar kapatıldı

Reuter haber ajansı şiddetli depremin ardından Japonya'daki tüm limanların kapatıldığını duyurdu. Ülkenin kuzeyine yapılan hızlı tren seferleri durduruldu.Kısa sürelik elektrik kesintisinden sonra başkent Tokyo'ya elektrik verilirken kuzey bölgelerinde 4 milyon kişinin elektriği kesildi.

Japon televizyonları 80 bin ton yük taşıyan bir geminin battığını duyurdu. Ülkenin kuzeydoğusunda aralarında bir petrol rafinerisi de olmak üzere pek çok binada yangın çıktı.

Japonya başbakanı: hasar büyük

Japonya Başbakanı Naoto Kan ise depremden sonra yaptığı açıklamada özellikle ülkenin kuzeyinde büyük hasar meydana geldiğini açıkladı. Hükümet sözcüsü Yukio Edano da deprem bölgesine askerlerin sefkedildiğini açıkladı. İlk aşamada 8 askeri uçak deprem bölgesine gönderildi.

Tokyo yakınlarındaki Chiba doğal gaz tesisinde yangın çıktı.

Bm hazır

Birleşmiş Milletler de, 30 uluslararası arama kurtarma ekibibnin hazır olduğunu ve talep halinde Japonya'ya gidebileceğini açıkladı.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) Elisabeth Byrs, İsviçre'nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, ''Bunun gibi olağanüstü durumlar için hazır durumdayız. 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibi alarm durumunda, gelişmeleri izliyoruz ve gerekli olduğunda destek vermeye hazırız'' dedi.

Olağanüstü durumlarda felaketzedeleri bulmak ve tedavi etmek amacıyla görev yapan BM afet değerlendirme ve koordinasyon ekipleri sağlık birimi ve özel eğitimli köpeklerden oluşuyor.

ntvmsnbc

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER