İtalya ve Portekiz'de onbinler meydanlarda

İtalya ve Portekiz’de meydanlara dökülen on binlerce kişi, hükümetlerinin kemer sıkma politikalarını protesto etti.

İtalya ve Portekiz'de onbinler meydanlarda

İtalya ve Portekiz’de meydanlara dökülen on binlerce kişi, hükümetlerinin kemer sıkma politikalarını protesto etti.

Roma'daki gösteriye katılım, sendikacıların açıklamalarına göre 70 bini buldu. Polis, rakamı 50 bin olarak açıkladı. Cobas Sendikası'ndan Piero Bernocchi, “Ülkemizin iflâhını kesen tasarruf politikalarına son verilmesi talebiyle sokaktayız” dedi.

Yüzlerini maskelerle gizleyen 100 kadar göstericinin polise taş atması üzerine müdahale edildi. 2 polisin yaralandığı olaylarda 15 gösterici gözaltına alındı. Roma'daki gösteri dolayısıyla alınan güvenlik önlemlerinde yaklaşık 4 bin dolayında polis görev yaptı.

Durgunluk ve daralma, İtalyan ekonomisinde gündelik hayatın üzücü bir parçası haline geldi. 2008 yılında patlak veren küresel ekonomik krizin ardından, İtalya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, yüzde 5 oranında geriledi. Sanayi, tüm gücünün dörtte birini kaybetti. O nedenle İtalya’nın kamu borçları dağ gibi büyüdü. İtalya’nın yeni borçlanması düşük seviyede olsa da kamu borçlarının, bu yıl tarihi bir rekora, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 130’una ulaşması bekleniyor.
 
LİZBON EMEKLİ MAAŞLARINDA KESİNTİYE GİDİYOR

Portekiz, tasarruf önlemlerinin toplumsal gerginliğe yol açtığı bir başka Avrupa ülkesi. Başkent Lizbon ve Porto'da düzenlenen gösterilerde hükümet protesto edildi. Ülkenin çeşitli yerlerinden 400 kadar otobüs ile göstericilerin başkent Lizbon'a taşınması dikkat çekti. “Hükümet istifa” sloganının atıldığı gösteride erken seçim talep edildi. Kuzeydeki Porto'da düzenlenen gösteriye katılım, -organizatörlerin verdiği bilgiye göre- 50 ila 60 bin arasında gerçekleşti. Polis, 25 bin rakamını verdi.

Hükümetin Salı günü açıkladığı yeni tasarruf paketi ücretlerde kesinti öngörüyor. Buna göre 600 euronun üzerinde aylık alan kamu emeklilerinin maaşı yüzde 10 kesilecek. Emeklilik yaşı 65'ten 66'ya çıkartılırken, dullara ödenen emekli maaşında kesintiye gidilecek. 

PORTEKİZ 3 YILDIR RESESYONDA

2011 yılının Mayıs ayında aldığı 78 milyar euroluk yardım paketine karşılık Portekiz’in yerine getirmekle yükümlü olduğu sert tasarruf önlemleri, ülkede ağır sonuçlar doğurdu. Portekiz üç yıldır derin bir resesyonda, işsizlik oranları ise yüzde 18 dolayında. Bu oran, gençler arasında yüzde 40’ın üzerine çıkıyor.

© Deutsche Welle Türkçe
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2013, 10:52

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER