İtalya, Musul barajına asker gönderiyor

Başbakan Renzi: "Barajı onaracağız, işçileri de askerlerimizle koruyacağız"

İtalya, Musul barajına asker gönderiyor

İtalya, Musul barajını korumak için Irak'a 450 asker göndermeye hazırlanıyor. İtalya Başbakanı Matteo Renzi önceki akşam bir televizyon programında yaptığı açıklamada, ciddi şekilde hasar gören Musul barajının onarım ihalesini İtalyan şirketi Trevi di Cesena'nın kazandığını söyledi.

Renzi, barajın korunması için Musul'a 450 asker yollayacaklarını ve İtalyan askerlerin ABD askerleriyle birlikte görev yapacağını açıkladı.
Corriere della Sera gazetesi ise İtalyan askerlerinin "halihazırda mevcut olan ve Kürt peşmerge güçleri tarafından sağlanan güvenlik sistemine dahil olacaklarını" yazdı.

IŞİD'e karşı hava saldırılarına katılmayı bugüne kadar reddeden İtalya Başbakanı, dün de bir radyo kanalına, "Herkes 'orayı bombalayalım, burayı bombalayalım' diyor. Bense 'Faydalı bir şey yapalım' diyorum. Barajı onaracağız ve işçileri de askerlerimizle koruyacağız" dedi.

Renzi, Musul barajının yıkılması halinde "Bağdat'ı yok edebileceğini" de söyledi. Renzi'nin bu açıklaması ardından İtalyan askerlerinin IŞİD'e karşı aktif olarak savaşıp savaşmayacağı tartışılmaya başlandı.

Başbakan renzi gibi, İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti de "Askerlerimiz savaşmak için gitmiyorlar" dedi.

Pinotti, İtalyan askerlerinin yalnızca "barajda çalışan İtalyan şirketinin çalışmalarını korumak amacıyla" gönderildiğini belirtti.

Ancak İtalyan basınının görüşlerine başvurduğu uzmanlar, Musul'un "potansiyel bir çatışma bölgesi" olması nedeniyle bu operasyonun çok tehlikeli olduğu ve İtalyan askerlerinin IŞİD'in hedefi haline gelebileceği uyarısında bulundular. (BBC Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 18:40
YORUM EKLE