İtalya Meclis Başkanı: Türkiye’de sivil darbe yapılıyor

Laura Boldrini, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasını da eleştirdi

İtalya Meclis Başkanı: Türkiye’de sivil darbe yapılıyor

İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini, HDP eş başkanları dahil 10 milletvekili, gazeteciler ve hukukçuların tutuklanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Boldrini, "Türkiye'de bir askeri darbeden söz ediliyordu, şimdi ise sivil darbe yapılıyor. Bir demokraside böyle bir şey olamaz" dedi.

Laura Boldrini, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasını da eleştirdi. Laura Boldrini, daha önce de 15 Temmuz darbe girişimini eleştirmiş, darbe girişimi sonrası yapılan gözaltılara ve işten çıkarmalara da tepki göstermişti.

Boldrini, bu operasyonları "sivil darbe" olarak yorumlamıştı. İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı bugün yaptığı açıklamada da "sivil darbe" benzetmesini yineleyerek şunları söyledi:

"Türkiye'de bir askeri darbeden söz ediliyordu, şimdi ise sivil darbe yapılıyor. Muhalif milletvekillerinin tutuklanması anlaşılır gibi değil, bir demokraside böyle bir şey olamaz.

"Hakimlerin, gazetecilerin tutuklanması, akademisyenlerin kovulması anlaşılır gibi değil. Buna nasıl kayıtsız kalabiliriz!"

Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasına atıfta bulunan Boldrini, "Bir anlaşma yaptık diye olanları görmezden gelemeyiz. Görevim gereği, bu yaşananların alarm zilleri olduğunu söyleme gereği hissediyorum"

Boldrini, "Türkiye ile anlaşma yapmış olmak kendi ruhumuzun ve güvenilirliğimizin bir parçasını kaybetmemiz anlamına geliyor" diye konuştu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de Pazar günü katıldığı bir televizyon programında "Gazetecileri, hakimleri ve muhalif milletvekillerini tutuklayan bir Türkiye AB'ye giremez" demişti.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de Twitter'a yazdığı mesajda "Demirtaş ve HDP'li diğer milletvekillerinin gözaltına alınmasından endişe duyuyorum. İtalya, meclisteki muhalefetin haklarına saygı gösterilmesi çağrısı yapıyor" ifadelerini kullanmıştı.

(Kaynak: BBC)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 12:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER