İşte sınırda yakalanan iki 'Rus'

Yakalananların görüntüsü medyayı üzecek…

İşte sınırda yakalanan iki 'Rus'

Suriye sınırından Türkiye’ye geçiş yaparken silahla yakalanan Rus uyruklu 2 kişi, adliyeye sevk edildi. Adliyeye getirilenlerin görüntülerinin alınmasının bazı polisleri rahatsız ettiği, bir polisin perdeleme yapmaya çalıştığı gözlendi.

Cenevre 2 konferansı öncesi dün gerçekleşen olay yakalananların Rus uyruklu olması nedeniyle Suriye’deki krizde silahlı grupları destekleyen medya organlarınca özel bir önemle verilmişti.

Bugün yakalananların görüntülerinin ortaya çıkmasıyla habere ilgi azaldı.

Görüntülerde, yakalanan kişilerin Suriye’ye giden cihatçılardan olduğu görülüyor. Rus uyruklu çok sayıda Çeçen ve diğer etnik kökenlerden radikal İslamcı Suriye’deki radikal İslamcı örgütlerde yoğun bir şekilde yer alıyor.

Önceki gün de kendi iç çatışmalardan kaçan ve Türkiye’ye silahlarıyla giriş yapan bir grup Gaziantep’te misafir edilecekleri kamplara yerleştirilmişti. (İlgili haber burada)

Türkiye, Suriye’deki krizde silahlı grupları desteklemek ve yönlendirmekle suçlanıyor.

GLOCK MARKA SİLAH

Alınan bilgiye göre, 2. Hudut Alay Komutanlığı, Hacıpaşa Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde görevli mobil yol kontrol unsuru tarafından, birinci derece askeri yasak bölgede, Suriye istikametinden Türkiye’ye ellerinde çantalarla iki şahsın geçiş yaptığı tespit edildi.

Ekiplerin “Dur” ihtarı üzerine şahıslar teslim oldu.

Yakalanan Rus uyruklu şahısların üzerinde 1 adet Glock marka silah, 7 adet cep telefonu, 3 adet mikro hafıza kartı ve 1 adet taşınabilir bellek bulundu.

Yakalanan şahıslar Altınözü Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla, Altınözü İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından gözaltına alındı.

Jandarmada ifadeleri alınan Rus uyruklu 2 kişi adliyeye sevk edildi.

İşte o görüntüler:

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 08:41
YORUM EKLE