İsrailli yetkili: İran'ın nükleer program sorumlusunu öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli

Tahran suikastten İsraili sorumlu tutuyor, fakat Tel Aviv'den bunu doğrulayan ya da yalanlayan resmi bir açıklama gelmedi

İsrailli yetkili: İran'ın nükleer program sorumlusunu öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli

İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin suikastine ilişkin üst düzey bir İsrailli yetkili, "İran'ın nükleer silah programının babasının ölümü için dünyanın bize teşekkür etmesi gerekiyor" dedi.

Fahrizade'nin takip edilmesinden sorumlu bir İsrailli yetkili New York Times'a verdiği demeçte, "İsrail ihtiyaç olduğu üzere İran'ın nükleer programına karşı harekete geçmeye devam edecek. İran'ın baş nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli" diye konuştu.

Tahran suikastten İsraili sorumlu tutuyor, fakat Tel Aviv'den bunu doğrulayan ya da yalanlayan resmi bir açıklama gelmedi.

İran'da düzenlenen suikastın "eşi benzeri görülmemiş bir operasyon" olduğunu söyleyen eski CIA yetkilisi Bruce Riedel ise, "İranlıların etkin şekilde mücadele edebildiğine dair bir işaret yok" dedi.

Brookings Enstitüsü'nde Ortadoğu uzamanı olan Riedel, "İsrail istihbarat servislerinin kaynaklarının büyük bölümünü İran araştırmalarına aktarıldığını, operasyonun başarısının arkasında da bunun yattığını" söyledi.

Ayrıca Riedel, İsrail'in İran'a daha kolay ulaşmak için Azerbaycan'da operasyon üsleri kurduğunu öne sürdü.

Eski Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Alayi ise, "Dr. Muhsin Fahrizade'nin İsrail tarafından öldürülmesi, İsrail casusluk örgütünün ve operasyonlarının İran'da hala aktif olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Fahrizade suikastının İranlı nükleer bilimcilere yönelik yedinci suikast olduğunu hatırlatan Alayi, İsrail'in on yılı aşkın süredir düzenli olarak İran içinde bilim adamlarının öldürülmesi gibi çeşitli operasyonlar gerçekleştirdiğini dile getirdi.

İran'ın güvenlik aygıtının yapısında ve mekanizmalarında ciddi bir zafiyet olduğunu kaydeden Alayi, "Fahrizade'ye yapılan suikastın yöntemi İsrail'in İran'daki operasyonel yapısının çok donanımlı, gelişmiş olduğunu ve kesin bilgilere dayandığını gösteriyor." dedi.

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 10:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER