İsrailli Araplardan 'ikinci sınıf vatandaş' kampanyası

İsrailli Araplardan ‘Yahudi devleti’ yasasına karşı sosyal medyada kampanya…

İsrailli Araplardan 'ikinci sınıf vatandaş' kampanyası

İsrailli Araplar, ülkeyi ‘Yahudi ulus devleti’ olarak tanımlayan yasa önerisine karşı sosyal medyada ‘ikinci sınıf vatandaş’ kampanyası başlattı. Yüzlerce Arap, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta profil fotoğraflarının üzerine ‘ikinci sınıf vatandaş’ yazan damgalar bastı.

İsrail gazetesi Haaretz, kampanyayı Hayfa’dan grafik tasarımcı Sana Jammalieh’nin başlattığını yazdı. Buna göre Jammalieh, söz konusu yasa tasarısının resmi olarak yalnızca İsrailli Yahudilere ulusal haklar tanımasına itiraz etmek amacıyla, profil fotoğrafına iş ortağıyla birlikte tasarladıkları damgayı bastı.

Kendisini ‘İsrail vatandaşı bir Filistinli’ olarak tanımlayan aktivist, çok sayıda insanın damgayı kullanmak için başvurduğunu ve Facebook fotoğraflarına eklediğini söyledi.

Ancak Jammalieh, bu kampanyanın pek bir etkisi olmayacağını belirterek “Bu yeni bir şey değil ki. Biz hiçbir zaman birinci sınıf vatandaş olamadık. En azından bunu yüksek sesle söylemiş oldular” diye konuştu.

‘OLUMLU ANLAMDA PROVOKE EDİYOR’

BBC Türkçe’nin haberine göre kampanyaya destek veren Öğrenci Hanin Majadli ise, yasa tasarısını ‘aşağılayıcı’ olarak tanımlıyor.

Times of Israel gazetesine konuşan Majadli, kampanya medyanın ilgisini çekerse siyasileri etkileyebileceklerine inanıyor: “Bu muazzam bir kampanya. Dramatik, yüzünde taşıdığın bir ifade. Ve olumlu anlamda provoke ediyor.”

Yasa tasarısı, Arapça’nın resmi dil statüsünün kaldırılmasını ve ‘Halaha’ olarak bilinen Yahudi yasa sisteminin kurumsallaşmasını öngörüyor.

İsrail’de nüfusun yüzde 20’sini oluşturan Araplar, tasarının öncesinde de sosyal, hukuki ve kurumsal ayrımcılığı çok defa dile getirmişti. Çarşamba günü İsrail Parlamentosuna sunulacak tasarı, Netanyahu tarafından destekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 21:48
YORUM EKLE