İsrailli 'akademisyen'den 'tecavüz caydırıcı olabilir' çağrısı

Dr. Mordechai Kedar: 'Teröristleri caydıracak tek şey onların annelerine veya kız kardeşlerine tecavüz etmek'...

İsrailli 'akademisyen'den 'tecavüz caydırıcı olabilir' çağrısı

İsrailli akademisyen Dr. Mordechai Kedar, İsrailli üç gencin cesetlerinin bulunduğu 1 Temmuz'da bir radyo programında "Teröristleri caydıracak tek şey onların annelerine veya kız kardeşlerine tecavüz etmek" dedi.

İsrailli üç gencin cesetlerinin bulunduğu 1 Temmuz’da, "Hakol Diburim" adlı radyo programına katılan ve  Bar Ilan Ünivertesi’nde görev yapan Dr. Mordechai Kedar’ın program esnasında, “Hamas liderlerini caydıracak tek şey kafaları ve omuzları arasındaki bağlantıyı tehdit etmek” sözleri üzerine sunucu Yossi Hadar, “Peki sizce bu Hamas’ın rütbelerinde elenmeye yardımcı olur mu?” sorusunu sordu. Kedar ise soruyu şu şekilde yayınladı: “Hayır, çünkü aşağılara indikçe anlayış tamamen farklı. Teröristleri caydıracak tek şey, mesela gençleri kaçırıp öldürenlerin annelerine veya kız kardeşlerine tecavüz etmek. Ne yapacaksınız, bu içinde yaşadığımız kültür..”

Programın sunucusu Yossi Hadar, Kedar’ın sözlerinin ardından şaşkınlığını gizleyemedi ve “Biz böyle önlemler alamayız tabii ki..” dedi. Kedar ise düşüncesini, “Ben ne yapmamız veya yapmamamız gerektiği hakkında konuşmuyorum. Ben gerçekler hakkında konuşuyorum. Bir intihar bombacısını caydıracak tek şey, eğer bu eylemi gerçekleştirirse kız kardeşine tecavüz edileceğini bilmektir. Yalnızca bu şekilde o terörist evine döner ve kız kardeşinin onurunu korumaya çalışır” sözleriyle savunmaya devam etti.

İfadeleriyle İsraillilerin de tepkisini çeken Kedar, konu hakkında yorum yapmayı reddetti. (Haeretz / Radikal)

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 19:35
YORUM EKLE