İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı: Ölü ve yararlılar var

İsrail ordusu, Gazze'ye hava saldırısı başlattı. Saldırıda 3 Filistinli hayatını kaybetti, 9 kişi de yaralandı

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı: Ölü ve yararlılar var


İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği hava saldırılarında 3 Filistinli hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı yazılı açıklamada, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bir grup Filistinliyi hedef alması sonucu 2 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin de yaralandığını belirtmişti.

İsrail'in Refah kentinin doğusunda bir grup Filistinliyi hedef alan saldırıda 1 kişinin daha hayatını kaybettiğini ifade eden Kudra, ölenlerin isimlerinin Muhammed Zekeriya et-Tetri (27), Muhammed Zuhdi Avde (22) ve Hamed Muhammed Musa en-Nahl (23) olduğunu ifade etti.

Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine düzenlenen hava saldırıları sonucu 6 kişinin yaralandığını aktaran Kudra, yaralıların durumuna ilişkin ise bilgi vermedi.

İsrail ordusu, Gazze'den İsrail tarafına atılan roketlerden birinin bir otobüse isabet etmesinin ardından bölgeye hava saldırısı başlattı.

Ordudan yapılan açıklamada, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ve İslami Cihad'a ait 20’den fazla hedefin vurulduğu, saldırılarda savaş uçakları, helikopterler ve tankların kullanıldığı aktarıldı.

19 İSRAİLLİ YARALANDI

Açıklamada ayrıca Gazze'den İsrail tarafına akşam saatlerinden bu yana 200'e yakın roket atıldığı, atılan roketlerden 60'ının Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği iddia edildi. Atılan diğer roketlerin büyük bir bölümünün de boş arazilere düştüğü belirtildi.

Öte yandan İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı Gazze'den atılan roketlerden dolayı 19 kişinin yaralandığını, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise "Savaş uçaklarımız, Gazze'deki hedeflerini vuruyor" ifadesine yer verilmişti.

5 İSRAİLLİ YARALANDI

Otobüsü hedef alan saldırının ne tür bir silahla yapıldığına ve hasara ilişkin açıklama yapılmazken, Gazze'den İsrail tarafına 80'den fazla roket atıldığı, bölgede sirenlerin çaldığı aktarıldı.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı ise Gazze'den atılan roketlerden dolayı 5 kişinin yaralandığını açıkladı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

NETANYAHU SAVUNMA BAKANI VE GENELKURMAY BAŞKANI İLE BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'de tırmanan gerginliğin ardından başkent Tel Aviv'de Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ile bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere bir araya geldi.

7 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nde düzenlediği saldırıda aralarında bir Hamas komutanının da olduğu 7 Filistinli hayatını kaybetmiş, 7 Filistinli yaralanmıştı. İsrail ordusu çatışmada bir askerinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra yaptığı yazılı açıklamada, hayatını kaybeden Filistinlilerin isimlerini, Nureddin Selame Bereke (37), Muhammed Macid Musa el-Karra (23), Alaeddin Muhammed Kuveydir (22), Mustafa Hasan Ebu Ude (21), Muhammed Atallah Musabbih (25), Ala Nasrullah Abdullah Fuseyfis (19) ve Ömer Naci Müslim Ebu Hatır (21) olarak açıklamıştı.

İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan, Gazze Şeridi'nin güneyine dün akşam İsrail ordusunun düzenlediği saldırı sırasında çıkan çatışmada 1 İsrail askeri öldürülmüştü.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ordusu özel kuvvetlerininin Gazze Şeridi'nde bir güvenlik operasyonu gerçekleştirdiği sırada yaşanan çatışmada bir İsrail askeri öldü, 1 asker ise hafif şekilde yaralandı" ifadelerine yer verildi.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, düzenlediği basın toplantısında, Gazze'den İsrail'e 10 roket atıldığının tespit edildiğini, roketlerden 2'sinin Demir Kubbe isimli hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Gazze tarafından ise atılan roketlerin sorumluluğunu ise üstlenen olmadı.

Söz konusu açıklama, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nin güneyine yaptığı ve 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırının ardından gerçekleşti.

HAMAS KOMUTANINA SUİKAST

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları olayla ilgili daha önce yaptığı yazılı açıklamada, bir grup İsrail askerinin sivil bir araçla Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'un 3 kilometre kadar iç kısımlarına girdiğini ve Tugay komutanlarından Nur Bereke'ye suikast düzenlediğini duyurmuştu.

İsrail ordusu ise açıklamasında, "Kuvvetlerimiz, Gazze Şeridi'nde bir güvenlik operasyonu gerçekleştirdi. Operasyonun ardından çatışmalar yaşandı." ifadesine yer vermişti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 15:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER