'İsrail askerleri Ramallah'ta operasyon yapıyor'

Filistin haber ajansları, İsrail askerlerinin Batı Şeria'nın Ramallah kentine girdiğini duyurdu…

'İsrail askerleri Ramallah'ta operasyon yapıyor'

Kudüs'te sabah saatlerinde silahlı iki kişinin sinagoga düzenlediği saldırıda en az dört kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı.

Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin silahlı kanadı üstlendi. Saldırıyı düzenleyen iki Filistinli güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü.

Har Nof mahallesindeki sinagoga düzenlenen saldırıda, ellerinde balta ve bıçaklarla giren iki saldırganın olay yerinde İsrail polisi tarafından vurularak öldürüldüğü bildirildi.

İsrail Emniyet birimi sözcüsü Micky Rosenfeld, saldırıda ibadet edenlerin hedef alındığını belirtti. Yaralananlar Kudüs'te tedavi altına alındı.

İSRAİL RAMALLAH’A GİRDİ

Filistin haber ajanslarının geçtiği haberlere göre, İsrail Askerleri Batı Şeria’nın Ramallah kentine girdi.

Bağımsız kaynaklarca teyit edilemeyen haberlerde, İsrail askerlerinin en az bir kişiyi gözaltına aldığı bildiriliyor.

'SALDIRGANLARIN EVLERİNİ YIKIN’ TALİMATI       

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırıdan 'Filistinlileri şiddete teşvik ettiklerini' söylediği Hamas ve Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas'ı sorumlu tuttu ve saldırganların evlerinin yıkılması için yetkililere talimat verdi.

Saldırıyla ilgili BBC'ye konuşan Hamas sözcüsü Gazi Hammad ise "Kudüs'te devrim oluyor" dedi.

Gazi Hammad sözlerine şöyle devam etti: "İsrail hükümeti yerleşimcileri durdurmak adına hiçbir çaba göstermedi, hiçbir adım atmadı. Radikal dindarlar Mescid-i Aksa'ya saldırırken, Filistinlilere saldırırken onları durdurmadı. Kudüs'te bir devrim oluyor, orada bir ayaklanma başladı. Kentte bir gerginlik var ve hükümet bunu durdurmak için, Filistinlileri korumak için hiçbir şey yapmadı. Ama öte yandan yerleşimcileri ve Filistinlilere saldıranları korumaya devam etti."

AB’DEN TARAFLARA ‘SÜKUNET’ ÇAĞRISI          

Associated Press (AP) haber ajansının aktardığına göre polis sözcülerinden Lubi Samri, saldırganların Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinliler olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Birliği Dışişleri Sorumlusu Federica Mogherini, saldırıyı kınadı ve "terör" olarak tanımladı. 

Mogherini olayların yatışması için tarafları sükunete davet etti ve sözlerine şöyle devam etti: "Bu sabah Har Nof'taki sinagoga yapılan saldırıda en az dört kişi hayatını kaybetti. Bu saldırı ancak barış yönündeki adımlara zarar verir. Bu yapılan terör suçudur, ibadet edenlere yapılan bu saldırı kınanmalıdır."

İngiltere ziyareti sırasında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise saldırıyı "anlamsız bir vahşet" olarak tanımladı ve Filistinli liderleri saldırıyı en sert biçimde kınamaya çağırdı.

Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas da yazılı açıklamasında sivillere yönelik saldırıları kınadığını duyurdu.

KENTTE TANSİYON DÜŞMÜYOR       

Bu olayın, Kudüs'te son altı yıldır yaşanan en kanlı saldırı olduğu belirtiliyor.

Kentte sivil yayalara düzenlenen saldırılar ve İsrail'in Doğu Kudüs'te yerleşimleri artırma planları nedeniyle, Filistin ve İsrail arasındaki gerginlik son bir ayda tırmandı.

Geçen ay sonu, Yahudilerin Mescid-i Aksa'da daha fazla ibadet etmesi için yürütülen kampanyanın önemli isimlerinden Haham Yehuda Glick'e saldırıp öldüren bir Filistinlinin İsrail polisi tarafından vurularak öldürülmesi gerginliği tetiklemişti.

Filistinliler bu olayın provokasyon olduğunu belirtip protesto gösterileri düzenlemişti. 

(BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 20:34
YORUM EKLE