İspanya, Katalonya'nın bağımsızlık referandumuna 'hayır' dedi

Parlamento, Katalonya Özerk Bölgesinde düzenlenmesi planlanan bağımsızlık referandumunu reddetti...

İspanya, Katalonya'nın bağımsızlık referandumuna 'hayır' dedi

İspanya Parlamentosu, Katalonya Özerk Bölgesi'nde düzenlenecek  bağımsızlık referandumunu reddetti.

Katalan Özerk Meclisi'nin Ocak ayında kabul edilerek ulusal meclise gönderilen önergeye, siyasi parti üyesi milletvekillerinin yaklaşık yüzde 90'ı 'hayır' dedi.

YÜZDE 90'LIK 'HAYIR'

Yedi saat süren tartışma sonrası yapılan oylamada, 47 'evet' oyuna karşılık, 299 'hayır' ve bir de çekimser oy çıktı. İktidardaki Halk Partisi (PP), Sosyalist Parti (PSOE), Demokrasi ve İlerici Birlik Partisi (UPyD) milletvekilleri 'hayır' oyu kullandı.

2005'TE DE REDDEDİLMİŞTİ

İspanya Parlamentosu, 2005'te Bask Bölgesi için İbarretxe planı adı verilen bağımsızlık yanlısı referandum girişimine de olumsuz yanıt vermişti.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas'ın başını çektiği ayrılıkçı partiler CiU, ERC ve ICV, 9 Kasım'da referandum düzenlemek istiyordu.

BAĞIMSIZLIK HALKIN KARARI

Yaklaşık 7 saat süren tarihi oylama öncesi yapılan konuşmalarda parlamentoda temsilcisi bulunan Katalan partileri referandumdan vazgeçmeyeceklerini tekrarladı. Katalan milletvekilleri bağımsızlık kararının halkın bir arzusu olduğunu vurgulayarak bundan geri adım atmayacakları sözü verdi.

BAŞBAKAN RAJOY: OYLAMA YAPILMASI HALİNDE ANAYASA HİÇE SAYILACAK

Hükümet adına bir konuşma yapan İspanya Başbakanı Jose Mariano Rajoy ise, Katalonya İspanya'dır bunun tersi olacak atılan her adımın hem anayasaya hem de halkın isteğine karşı olacağını söyledi.

Rajoy, referandumun bir demokratik hak olmasına rağmen anayasada bunun yeri olmadığı zaman yapılmasının ise yasadışı olacağını belirtti.

Başbakan Rajoy, daha da ileri giderek Katalonya'da oylama yapılması halinde anayasanın hiçe sayılması anlamına geleceğini ve buna ne kendisinin ne de İspanyol halkının müsaade edeceğini söyledi.

"KATALANLAR İLE DİYALOGA HAZIRIZ"

Rajoy, Katalanlar ile diyaloga hazır olduğunu ancak, bunun sadece bağımsızlık kararından vaz geçmeleri halinde mümkün olabileceğini kaydetti.  Başbakan Mariano Rajoy'un ardından konuşan İspanya ana muhalefet partisi PSOE'nin (İspanya Sosyalist İşçi Partisi) lideri Alfredo Perez Rubalcaba, Katalanlar'ın bağımsızlık isteğinin sadece onlarla konuşularak çözüme kavuşturabileceğini söyledi.

Alfredo Perez Rubalcaba, Katalanlar'ı yok sayarak, onların isteklerine sırt çevirerek bu sorunun halledilemeyeceğine işaret ederek Başbakanı çözüm için Katalanlarla aynı masaya oturmaya davet etti.

Rubalcaba son olarak anayasa değişikliğine gidilerek Katalanların bu girişimine yol açılabileceği mesajı verdi.

KATALONYA ÖZERK YÖNETİM BAŞKANI MAS, OYLAMAYA KATILMADI

Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Arthur Mas, Madrid'deki Ulusal parlamentoda yapılan oylamaya katılmadı.

Katalan lider Artur Mas, Madrid'de sonucu belli olan oylamaya katılmayacağını açıklamış ve Madrid'deki ulusal meclise gitmeyi reddetmişti.

Mas, oylama öncesi Barselona'da yaptığı açıklamada, referanduma gitmenin Katalonya Meclisi'nde alınmış bir karar olduğunu hatırlatarak kendisinin ise Katalonya Hükümeti Başkanı olduğunun altını çizdi.

İspanya Anayasa Mahkemesi de daha önce almış olduğu bir kararla, egemenlik konusunda ülkenin bir bölümününde böyle bir halk oylamasının yapılmasının hukuki olmayacağına işaret etmişti.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas'ın başını çektiği ayrılıkçı partiler CiU, ERC ve ICV, 9 Kasım'da referandum düzenlemek istiyordu.

Katalonya'da yapılan kamuoyu araştırmalarına göre İspanya'dan Bağımsızlık talep eden Katalanların %80'nin referandumda 'Evet' oyu kullanacağını tahmin ediliyor. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 12:09
YORUM EKLE