İspanya'dan 'Kürdistan referandumu' açıklaması: Üzüntü duyduk

İspanya'da da Katalonya Özerk Bölgesi'nin 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu gerçekleştirmesi bekleniyor

İspanya'dan 'Kürdistan referandumu' açıklaması: Üzüntü duyduk

İspanya’dan, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun ardından çağrı geldi.

Taraflara, 'anayasal çerçevede, meşru zeminde tüm Iraklıları içine alan acil bir iyi niyet diyaloğu başlatma' çağrısı yapan İspanya hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) gerçekleştirilen referandumdan dolayı 'üzüntü duyduğunu' açıkladı.

İspanya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 'bağımsızlık referandumunun Irak'ın 2005 yılında kabul ettiği anayasasını çiğnediğine' vurgu yapılarak, 'IKBY'nin tek taraflı girişiminin Irak'ın yeniden yapılanması ve IŞİD ile mücadele gibi çok kritik bir dönemde meydana geldiğine' işaret edildi.

'Referandumun Irak'ta birlikte yaşamı ciddi anlamda tehlikeye soktuğuna' savunulduğu açıklamada, 'demokratik, egemen ve birlik içinde bir Irak' görüşü yinelendi.

İspanya hükümetinin, taraflara 'anayasal çerçevede, meşru zemindeki tüm Iraklıları içine alan acil bir iyi niyet diyaloğu başlatma' çağrısı yaptığı da kaydedildi.

İspanya'da da Katalonya Özerk Bölgesi'nin 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu gerçekleştirmesi bekleniyor. Madrid hükümeti ise referanduma karşı çıkıyor.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 14:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
demokrat
demokrat - 10 ay Önce

bir halkın kendi geleceğine kendisinin karar vermesine üzüldüyse ispanya kafasını duvara vursun yapacak bi şey yok ... bunlarında sıkıntısı katalonya