İskoçya bağımsızlık için referanduma gidiyor

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, Brexit'in ardından bağımsızlık referandumunun yüksek ihtimal olduğunu vurguladı

İskoçya bağımsızlık için referanduma gidiyor
Britanya’daki Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma referandumun ardından konuşan İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, ‘bağımsızlığın’ oylanacağı yeni bir referandum için hükümetin gereken adımları atmak konusunda anlaştığını söyledi.

Britanya’nın birlikten ayrılma kararından sonra İskoçya’nın Avrupa Birliği’ndeki yerini korumak için gereken her şeyi yapacaklarını belirten Sturgeon, “İkinci bir referandum konusunun masaya yatırılması gerektiği, malumun ilamıdır ve artık masaya yatırılmış durumdadır” dedi.

Kabinedeki olağanüstü toplantıdan sonra konuşan Sturgeon, Brexit’in ardından bir bağımsızlık referandumunun yüksek ihtimal olduğunu vurguladı.

Sturgeon, “Bugün şunu kesin bir netlikle belirtmek isterim ki İskoçya halkının tercih ettiği yönde atılabilecek tüm adımları atmayı ve tüm seçenekleri incelemeyi amaçlıyorum; yani bir diğer deyişle AB’deki ve ortak pazardaki yerimizi korumayı hedefliyorum” diye konuştu.

Daha önce Britanya’dan ayrılınmalı mı sorusunu sandığa taşıyan İskoçya’da bu referandumdan bağımsızlığa ‘hayır’ yanıtı çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 17:55
YORUM EKLE