IŞİD ve Nusra Hizbullah'a saldırdı

Nusra Cephesi'nin yüzlerce üyesi Lübnan'a girip Hizbullah hedeflerine saldırdı...

IŞİD ve Nusra Hizbullah'a saldırdı

IŞİD destekli Nusra Cephesi'nin yüzlerce üyesi Lübnan'a girip Hizbullah hedeflerine saldırdı. Hizbullah'a yakın kaynaklar grubun 10 farklı üssünün saldırı altında olduğunu söyledi.

Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerle çatışan IŞİD üyeleri ile onlara destek veren El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi güneyde Lübnan sınırında Hizbullah üyelerine karşı ağır saldırıya geçti. Hizbullah’a yakın bir kaynak, IŞİD destekli Nusra Cephesi üyelerinin Suriye sınırını geçerek Şii Hizbullah grubuna ait 10 farklı üsse saldırdığını söyledi.

Reuters’a konuşan kaynak çatışmalara yüzlerce Nusra ve IŞİD üyesinin katıldığını belirtirken, saldırıda 16 Nusra üyesinin öldüğünü söyledi. Bekaa Vadisi’ndeki Hizbullah üyeleri de saldırıya uğrayan üslere yardıma gitti.

Lübnanlı Şii grup Hizbullah Suriye’deki iç savaşta Esad rejiminin askeri sahadaki en önemli müttefiklerinden. İran tarafından da desteklenen Hizbullah, Suriye’nin güneyindeki Lübnan kasabası Arsal ve civarını kontrol ediyor.

Ağustos ayında IŞİD ve Nusra üyeleri sınırdaki Arsal kasabasına baskın düzenleyip 32 Lübnan askerini rehin almıştı. Nusra tüm girişimlere rağmen 3 Lübnanlı asker rehineyi öldürmüştü.

HİZBULLAH NEDİR, KİMDİR?

Arapça “Allah'ın partisi” anlamına gelen ve Lübnan'da bulunan örgütün Türkiye’de vahşi katliamlarıyla bilinen Hizbullah örgütüyle hiçbir ilgisi yoktur.

Lübnan Hizbullah’ı, hem sivil hem de askeri kanadı olan Şiî inançlı siyasi bir partidir. Milletvekilleri, bakanları olan güçlü bir toplumsal harekettir.

1982 yılında İsrail'i, o zamanlar işgal etmekte olduğu Güney Lübnan'dan çıkartmak amacıyla kurulmuştur. Hizbullah'ın şu andaki genel başkanı Hasan Nasrallah'dır.

Hizbullah 1982 yılında İran'daki İslam Devriminden esinlenerek kuruldu. Amacı İsrail'i işgal etmekte olduğu Güney Lübnan'dan atmaktı.

Hizbullah siyasi ve silahlı mücadele kanatlarının yanı sıra fakir Lübnan halkına yardım amacıyla birçok kurumlar da işletmektedir. Bunların arasında 4 hastane, 12 klinik, 12 okul ve 2 tane de tarım yardım derneği bulunmaktadır.

Genelde Arap ve Müslüman dünyasında yasal bir direniş örgütü olarak kabul edilen Hizbullah ABD, Kanada, İsrail ve Avustralya tarafından terörist ilan edilmiştir. Avrupa Konseyi ise bu konuda kesin bir tutum almamayı tercih etmiştir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER