IŞİD Kerkük'e saldırdı, peşmerge komutanı öldürüldü

IŞİD'e hava saldırısı

IŞİD Kerkük'e saldırdı, peşmerge komutanı öldürüldü

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanları, Kerkük'e saldırılar düzenledi.

Amerikan Associates Press haber ajansına konuşan Kürt Tuğgeneral Hattab Ömer, saldırılarda en az sekiz peşmergenin öldüğünü, hayatını kaybedenler arasında peşmerge tugayı komutanı Şerko Fatih'in de olduğunu söyledi.

Hattab Ömer, IŞİD militanlarının Kerkük'ün güneyindeki peşmerge mevzilerine saldırdıklarını belirtti. Fransız haber ajansı AFP, IŞİD'in saldırıları sonucu 46 kişinin yaralandığını bildirdi. Ajansa konuşan bir güvenlik yetkilisi, Kerkük'te ağır silahların da kullanıldığı çatışmaların sabah saatlerinde de sürdüğünü aktardı.

Kerkük'te yerel saatle 10.00'dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ikinci bir emre kadar yürürlükte olacak.

IŞİD geçen yıl Haziran ayında Irak'ın kuzeyindeki Musul kentini ele geçirmiş, daha sonra ülkede özellikle Sünnilerin yaşadığı bölgelerde hakimiyet alanını genişletmişti.

O dönemden bu yana Kürt peşmergeler, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının da etkisi ile bazı bölgeleri IŞİD'den geri aldılar.
Peşmergelerin son olarak geri aldıkları yerler arasında Musul ve Tel Afer arasındaki bazı köyler ile kasabalar da vardı. Koalisyon güçleri ise dün de Suriye ve Irak'ta IŞİD'e yönelik hava saldırıları düzenledi.

Irak'taki saldırılarda Musul, Sincar, Tel Afer, El Esad ve El Rutbeh'deki IŞİD mevzileri hedef alındı. Associated Press haber ajansına göre, halen Irak'ın yaklaşık üçte biri IŞİD'in kontrolünde. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 12:49
YORUM EKLE