IŞİD, Irak'ta bir askeri üssü daha ele geçirdi

IŞİD Anbar'da ilerliyor…

IŞİD, Irak'ta bir askeri üssü daha ele geçirdi

Irak'ın batısında yer alan Anbar eyaletinin yüzde 80’ini ele geçiren IŞİD, Hit kasabasında kontrolü sağlayarak ilerleyişini sürdürdü.

IŞİD, Anbar eyaletinin Hit ilçesinde bulunan ve Irak ordusuna ait son mevzi olan askeri kampı ele geçirerek bu ilçenin tamamında hâkimiyet sağlamış oldu.

IŞİD, stratejik önemi yüksek bu kampta bulunan çok sayıda askeri araç, silah ve mühimmatı ele geçirdi.

Görgü tanıkları onlarca ölü ve esir askerden bahsederken, Irak ordusu Anbar eyaletinin operasyon komutanı, Hit’te bulunan Irak ordusunun yedinci Tümenine bağlı 27’inci Alayın Kışlasından taktiksel çekilme gerçekleştirdiğini söyledi.

IŞİD’in Hit’i alması, birkaç kilometre uzaklıkta olan Aynul Esed askeri hava üssünün yolunu açıyor.

'ANBAR’IN YÜZDE 80’İ IŞİD’İN ELİNDE’        

IŞİD geçtiğimiz hafta Anbar eyaletinin Ramadi ve Felluce kentlerinde ve Hit ilçesinde yeni bölgeler ele geçirmesinden sonra, Anbar eyaletinin çoğunu elinde tuttuğunu açıklamıştı.

Irak Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi de IŞİD’in Anbar eyaletinin yüzde 80’ini kontrol ettiğini söyleyerek eyalette durumun çok kritik olduğunu ifade etmişti.

Fehdavi, Anbar eyaletinin düşmesi halinde, IŞİD’in oradan Bağdat’a saldırı başlatabileceğinden endişeli olduğunu söyledi. (Al Jazeera Türk)

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 17:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 7 yıl Önce

... irak yöneticileri ellerindeki silahları hpg ve ypg 'ye versin şengali,mahmuru,kerkükü kısa sürede işid'in elinden aldığı gibi hem rojava'yı,hem irak'ın geleçeği için.

SIRADAKİ HABER