IŞİD artık para basamıyor

Suriye'de 2 sene önce kendi parasını basma kararı alan IŞİD, artık para basamadığını ve kendi bölgesinde dolar kullanılmasını tavsiye ettiği belirtildi

IŞİD artık para basamıyor

İki yıl önce kendi parasını basmaya başlayan IŞİD, yapılan operasyonlardan sonra dolara dönme kararı aldı.

Slate dergisinin haberine göre, Rusya’nın havadan desteğiyle Suriye ordusunun devam eden saldırıları IŞİD’i para basma planlarından vazgeçmeye zorladı.

Örgüt, militanlarına yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle resmi para birimi olarak ‘dolar’ın kullanılacağını açıkladı.

IŞİD’in bu ‘hayal’inden vazgeçmesinin nedeninin, kontrolündeki bölgeleri kaybetmesi ve petrol rezervleri ile para depolarına yapılan hava saldırıları olduğu belirtildi.

Örgüt, 2014'te ‘resmi’ para birimi olarak ‘dinar’ı kullanacağını açıklamış, geçen yıl ise doları yasaklamış ve ve para basmaya başladığını duyurmuştu.


(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2016, 20:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Damn
Damn - 2 yıl Önce

Abd , ab ve ingiltereye kalsa isid bugun suriyenin hepsini tr nin yardimiyla avuclamis esadin kellesini TR sinirina asip tayyibe Hediye etmis ne kadar kurt varsa suriyeden iraga kadar hepsini katletmis ve dogudan girip ankaraya kadar tsk ile il il kurtleri oldurmus olabilirdi Ama rusya esadida kurtleride kendi menfaat ve cikarlari dogrultusunda koruyor . Amerikan emperyalizminin ortadoguda gucunun tukenmesi dilegiyle Dik durusuna hayranim rusya ..