IŞİD, ABD'li gazeteci Foley'i infaz etti; Obama'ya 'mesaj' gönderdi

Örgüt, James Foley'in kafasını kesti; ellerindeki bir diğer gazeteci Steven Sotloff'un hayatının da Obama'nın bir sonraki kararına bağlı olduğunu söyledi...

IŞİD, ABD'li gazeteci Foley'i infaz etti; Obama'ya 'mesaj' gönderdi

İslam Devleti (eski adıyla IŞİD), ABD’nin hava operasyonlarına 2012 yılında kaçırdığı Amerikalı gazeteci James Foley’i vahşice öldürerek yanıt verdi. Örgüt, Foley’in başını kestiği görüntüleri ‘Amerika’ya mesaj’ başlığıyla sosyal medyada yayınladı.

zete.com'un haberine göre ; ABD Başkanı Obama’nın Irak’a asker gönderme kararını açıklarken yaptığı konuşmayla başlayan videoda Obama’yı tehdit eden IŞİD, ABD hava operasyonları durdurmazsa bir sonraki adımda elindeki diğer Amerikan vatandaşı olan Steven Sotloff’u da aynı sonun beklediğini söyledi.

Serbest gazeteci James Wright Foley, Suriye’de kaçırıldığı sırada Amerika merkezli haber servisi GlobalPost için çalışıyordu. 2012 yılının Kasım ayında Suriye’nin kuzeyindeki Taftanaz’da kaçırılan Foley’den o günden sonra haber alınamadı. Ailesi Foley’in Esad rejiminin elinde rehin olduğunu düşünüyordu.

Foley, dünyanın çatışmalı bölgelerinden Irak, Afganiszan ve Libya’da fotoğraflar çekerken; Rojava'daki direnişi de Dünya'ya yansıtmıştı.

İslam Devleti’nin ABD operasyonu durmadığı takdirde Foley’le aynı akıbeti paylaşacağını söylediği Steven Sotloff ise 2013 Ağustos ayında Suriye’de kayboldu. Serbest gazetecilik yapan Soltoff da kaybolduğu sırada TİME için çalışıyordu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 17:13
YORUM EKLE