İranlı kadınlardan Instagram'da dans ettiği için gözaltına alınan genç kadınla dayanışma

Genç kadın Instagram'da başörtüsüz şekilde dans ettiği için gözaltına alındı

İranlı kadınlardan Instagram'da dans ettiği için gözaltına alınan genç kadınla dayanışma

İran'da 18 yaşındaki genç bir kadın Instagram'da başörtüsüz şekilde dans ettiği görüntüleri yayımladığı için gözaltına alındı. İranlı sosyal medya kullancıları da dayanışma mesjaları ve dans ettikleri videoları yayımlayarak genç kadının gözaltına alınmasını protesto etti.

İranlı kadınlar, Instagram'a dans ettiği videoları koyduğu gerekçesiyle gözaltına 18 yaşındaki cimnastikçi Maedeh Hojabri ile dayanışmak için sosyal medyada destek paylaşımları yaptı.

'Shabooneh' adlı yerel haber sitesine göre Hojabri ve  kısa süre önce benzer suçlamalardan göz altına alınan 3 başka kişi kefaletle serbest bırakıldı.

Hojabri'nin ismi ile açılan hesaplarda genç kadının İran ve Batı müzikleri eşliğinde dans ettiği yaklaşık 300 adet video bulunuyordu.

Videolarında zorunlu olan başörtüsü kuralına uymayan Hojabri'nin Instagram'da binlerce takipçisi vardı.

Başörtüsü takma zorunluluğu olan İran'da kadınların kamuya açık yerlerde yakın aile üyelerinden başka erkeklerle dans etmesi de yasak. 

İran devlet televizyonu Hojabri'nin 'niyeti bu yönde olmasa da ahlaki normları ihlal ettiğini' söylediği bir itiraf videosunu cuma günü yayımlamış, baskı altında itiraf verip vermediği belli olmayan genç kadın görüntülerde daha fazla takipçi kazanmak için dans ettiğini söylemişti. 
Sosyal medya kullancıları ise genç kadınla dayanışmak amacıyla dans ettikleri görüntüler eşliğinde mesajlar paylaştı. 

Maish Alinejad adlı kullanıcı, genç kadınla dayanışmak için başkent Tahran'daki bir parkta dans ederkenki görüntülerini paylaştı.

​Hojabri'nin dans ettiği bir videoyu paylaşan blogger Hüseyin Ronaghi ise mesajında "Eğer dünyadaki herhangi bir kişiye çocuk tecavüzcüleri serbestken 17-18 yaşındaki genç kızların dansları, mutlulukları ve güzellikleri nedeniyle ahlaksızlık yaydıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını söylerseniz size güleceklerdir. Çünkü bu onlar için inanılmaz bir şey" dedi.

​Bir diğer Twitter kullancısı da dans ettiği görüntüleri paylaşarak "Dans ediyorum ki yetkililer beni görsün ve Maedeh gibi genç kızları gözaltına alarak mutluluğumuzu ve umudumuzu bizden alamayacaklarını anlasınlar" ifadelerini kullandı. 

​İran'ın Meşhed kentinde bu yıl başında bir grup erkek ve kadının bir alışveriş merkezinde birlikte dans etmesi nedeniyle  bir kültür bakanlığı yetkilisi görevden alınmış, ağustostaki bir diğer olayda ise zumba yapan 6 kişi gözaltına alınmıştı.

2014'te ise 6 İranlı genç Pharrell Williams'ın 'Happy' (Mutlu) adlı parçasına dans ettikleri bir klip çektikleri için 91 kez kırbaçlanma ve 1 yıla kadar hapis cezası almıştı. 

İran'da Facebook, YouTube, Twitter ve Telegram  yasaklı durumda. Ancak İranlıalr  VPN uygulamaları ile bu siteleri ve uygulamaları  kullanmayı sürdürüyor. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 20:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Anti şeriat.
Anti şeriat. - 2 yıl Önce

Evrim teolojisi tipik iran tipik araplar yanlış oldu farslar diyecektim tipiklik hep aynı terane yani yineliyorum arabistanda olsun afkanistan olsun gerici ulkelerin sayisida cok milyonlarca yığın bu ve benzerlerinden doğma hindistanda bir h ayvan bir bitki türü olarak doğ daha itibarlidirlidir.Insan istismarında kısaca hertürlü canlı için bahtsizlik bir tek erkek cinsiyetçiligi için ise şansılilik oğlan olarak doğmak bu gerici topraklarda bir nevi tapilma nedenidir ama diğer bütün canlılar için talihsizlik geleceksizliktir. Istikbal bu coğrafyalarda adaletsiz işleniyor.cunku şeri hükümler var.bu coğrafyalar herzaman kötülükte birinci her türlü gericilikte öncüler.Gericilik şeri ülkelerin ve oradaki canlıların kadersizligi bahtsizligi .

SIRADAKİ HABER