İran, uranyum zenginleştirme kapasitesini yükseltecek

İran planı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na bildirdiklerini duyurdu

İran, uranyum zenginleştirme kapasitesini yükseltecek

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ülkesinin uranyum zenginleştirme kapasitesini yükseltecek planı hayata geçirdiklerini Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na bildirdiklerini duyurdu.

Salihi, İran'ın uranyum zenginleştirme kapasitesini yükseltecek planı hayata geçirdikleri konusunda Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren bağımsız kurum Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nı bilgilendirdiklerini söyledi.

Salihi" Belirli faaliyetlerin başlayacağı konusundaki mektup dün ajansa gönderildi" dedi.

Fars haber ajansının aktardığına göre Salihi "Eğer şartlar oluşursa belki yarın gece Natanz'da yeni santrifüjlerin üretim merkezinin açılışını ilan edebiliriz" diye konuştu.

'NÜKLEER FAALİYETLER 2015'TEKİ ANLAŞMA KAPSAMINDA'

İran'ın Natanz'daki tesiste elektirik üretmek için altyapıyı geliştirdiğini de söyleyen Salihi İran'ın nükleer faaliyetlerinin 2015'te P5+1 ülkeleri (Çin, Almanya, Fransa, Rusya, ABD ve İngiltere) ile yapılan nükleer anlaşmanın (JCPOA) kapsamında olduğunu da vurguladı.

Bunun 'sadece üretim aşamasının başlangıcı' olduğunu belirten Salihi 'hemen sanrifüjleri kurmaya başlayacağımız anlamına gelmiyor" dedi.

Salihi'den önce açıklama yapan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Behruz Kamalvandi bugün itibarıyla UF6 (uranyum heksaflorid) ve UF4 (uranyum tetraflorid) üretmek için kapasite yükseltme işlemine başlayacaklarını ve bu konuda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na mektup sunacaklarını söylemişti.

Dün ise İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran Atom Enerjisi Kurumu'na 2015 anlaşmasına bağlı olarak '190 bin santrifüj üretilmesi hazırlıklarına başlanması' talimatını vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump 8 Mayıs'ta ülkesini İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çektiğini açıklamış ve daha önce kaldırılan İran'a yönelik yaptırımlara geri dönüleceğini duyurmuştu.  ABD'nin tek yanlı adımına anlaşmayı imzalayan diğer ülkeler karşı çıkmıştı.

Nükleer anlaşma İran'a yüzde 3.67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme imkanı veriyor. Anlaşmadan önce İran'ın yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirdiği belirtilmişti. Nükleer bomba içinse yüzde 90 oranında uranyum zenginleştirmesi gerekiyor.

'AVRUPA'YLA MÜZAKERELER ÇÖKMÜŞ DEMEK DEĞİL'

Salihi bu adımların nükleer anlaşmanın geleceği konusunda Avrupa ülkeleri ile sürdürülen 'müzakerelerin çöktüğü anlamına gelmediğini' de söyledi.

2015 anlaşmasına göre İran, ilk 10 yıl içinde faaliyete sokmama şartıyla santrifüjler için yeni parçalar inşa etme hakkına sahip.

Avrupalı imzacılar ABD'nin çekilmesinden sonra nükleer anlaşmayı kurtarmaya çalışıyordu. Ancak anlaşmada kalmayı sürdüreceklerini açıklamalarına rağmen birçok Avrupalı şirket ABD'nin İran'daki yabancı şirketlere yaptırım tehdidinin de etkisiyle İran'daki faaliyetlerini azaltmaya başlamıştı.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 09:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER