İran Suriye'deki kırmızı çizgiyi açıkladı

İran, Suriye yönetimine şimdiye kadarki en güçlü desteğini verdi…

İran Suriye'deki kırmızı çizgiyi açıkladı

Tahran, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yönetimde kalmasının İran'ın kırmızıçizgisi olduğunu duyurdu.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'nin danışmanı Ali Ekber Velayeti, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmemesi gerektiğini söyledi.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'nin danışmanı Ali Ekber Velayeti, "Eğer Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad devrilirse, İsrail'e karşı oluşturulan direniş hattı kopmuş olur" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın akıbetinin Tahran için kırmızı çizgi olduğunu söyleyen Ali Ekber Velayeti, Suriye halkının isteklerini yansıtan reformların, şiddete başvurulmadan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin etkisi olmadan gerçekleştirilmesi gerektiğini de savundu.

LARİCANİ SUDAN'A GİTTİ

İran Meclis Başkanı Ali Laricani de, Suriye ve Mali başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konuları görüşmek üzere Sudan'a gitti.

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği 8. Konferansı'na katılmak üzere Sudan'ın başkenti Hartum'a giden Laricani, konferansa katılan 50 kadar ülkeden bazılarının meclis başkanları ile de ikili görüşmelerde bulunacak.

VELİD MUALLİM: "ESAD'IN KONUMUNU TARTIŞMAYA AÇMAYIZ"

Suriye'de uluslararası toplumun bir bölümünün, Beşar Esad'sız geçiş dönemi çağrıları Şam tarafından da bir kez daha reddedildi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, "Cumhurbaşkanının konumunu tartışmaya açmak kabul edilemez" dedi.

Muallim, Suriye Devlet Televizyonu'na röportaj verdi; muhaliflere, "Silah bırakın ve ulusal diyalog sürecine katılın" dedi.

Sürece katılan tüm tarafların, geniş yürütme yetkilerine sahip olacak yeni kabinede yer bulacağını söyledi.

Ancak Esad'ın geçiş sürecinde yer almaması talebine kapıları kapattı. Muallim, "Cumhurbaşkanlığını tartışmak kabul edilemez" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2013, 15:52
YORUM EKLE