'İran nükleer programının babası' öldürüldü

İran Savunma Bakanlığı suikasti doğruladı

'İran nükleer programının babası' öldürüldü

'İran nükleer programının babası' diye nitelenen Muhsin Fahrizade suikaste uğradı.

İran Savunma Bakanlığı, bunu terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini belirtti. Devrim Muhafızları Komutanı, İranlı bilim insanlarının öldürülmesinin intikamını alacaklarını söyledi.

İran'da bu kez nükleer programını yöneten ismin Tahran yakınlarında öldürüldüğü belirtildi.

Rajanews, yarı resmi haber ajansı Fars haber ajansı, İngilizce yayın yapan devlet kanalı Press TV ve hatta İran Radyo Televizyon Kurumu, 'İran nükleer programının babası' diye nitelenen Muhsin Fahrizade'ye suikast iddiasına yer verdi.

ABD'nin yaptırım listesine aldığı Fahrizade'nin suikasta uğradığı ve doktorlar tarafından kurtarılması çabalarının sonuçsuz kaldığı kaydedildi. İran Radyo Televizyon Kurumu, Fahrizade'nin silahlı saldırıda öldüğünü belirtti.

Haberi yalanlayan İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü, ülkenin nükleer sanayinde görevli tüm bilim insanlarının güvende, sağ ve salim olduğunu söyledi. Ama ardından Savunma Bakanlığı suikasta doğrulama açıklaması yaptı. 

Bakanlığın açıklamasında Fahrizadeh'ye suikstın 'terör saldırısı' olarak değerlendirildiği vurgulandı:

"Bugün öğleden sonra silahlı teröristler Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı'na saldırdı. Korumaları ile teröristler çatışırken, Fahrizade ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm kurtarma çabalarına rağmen hastanede vefat etti."

İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade'nin adı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtildiğinden gözler İsrail'e çevrildi.

İranlı sosyal medya kullanıcıları da Telegram'da suikasta sahne olduğu iddia edilen yerden fotoğraf ve video paylaşarak, patlama ve silah sesleri duyduklarını aktardı.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, Twitter'da, İranlı nükleer bilimcilere yönelik suikastları kınayan açıklama yapıp egemen güçlerin İran'ın modern bilime erişimini engellemeye çalıştığını dile getirdi. 

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 15:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER