İran'dan ABD'ye: Beşar Esad kırmızı çizgimizdir

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Velayeti, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görev süresi sonuna kadar iktidarda kalması gerektiğini savundu

İran'dan ABD'ye: Beşar Esad kırmızı çizgimizdir
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanı Ali Ekber Velayeti, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görev süresi sonuna kadar iktidarda kalması gerektiğini ve kendisini desteklemeye devam edecekleri açıkladı.

BEŞAR ESAD, İRAN'IN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR 

İran devlet televizyonunda katıldığı bir programda konuşan Velayeti, "Beşar Esad, Suriye'nin 'yasal ve meşru' cumhurbaşkanıdır, gitmesi için herhangi bir şartın ortaya konulması İran'ın kırmızı çizgisidir. Kendisini desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Her fırsatta Esad iktidarda olduğu sürece Suriye'de şiddetin bitmeyeceğini iddia eden ABD'ye de seslenen Velayeti, "Esad'ın iktidarda kalıp kalmamasından size ne?" diye sordu.

Velayeti, İran'ın Suriye'de bulunma gerekçesini, "İran, bu ülkedeki meşru hükümetin talebi üzerine teröristlerle mücadele amacıyla orada bulunuyor" şeklinde açıkladı.

Rusya'nın Suriye'de bulunmasının bu ülkedeki güç dengelerini Beşar Esad'dan yana değiştirdiğini söyleyen Velayeti, "İran ve Rusya, Suriye'de yakın işbirliği içinde" diye konuştu.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2016, 16:29
YORUM EKLE