"Iraklı güçler Peşmergeye saldırı hazırlığında"

İddiayı Irak Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi gündeme getirdi

"Iraklı güçler Peşmergeye saldırı hazırlığında"

Irak Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, Mahmur yakınlarında yığınak yapan Iraklı güçlerin, peşmergeye saldırı hazırlığı içinde olduğunu iddia etti.

Güvenlik Konseyi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Iraklı güçlerin Mahmur çevresinde, Erbil’in güneybatısında, konuşlandığına dair bilgilendirildikleri ve bölgedeki Peşmerge Güçleri’ne saldırı için hazırlık yapıldığı duyurusunda bulunuldu.

İstihbarat bilgilerinin son 5 gün içinde Irak ordusu, Heşdi Şabi ve Federal Polis’in bölgeye güç yığınağı yaptığını gösterdiği öne sürülen açıklamada; Kerkük - Musul yolunu birbirine bağlayan Gwer, Dibege ve Dubız bölgelerine saldırı hazırlığı olduğu iddia edildi.

Açıklamada, Peşmerge Güçleri’nin bu yılın ekim ayında, askeri çatışmaların önüne geçmek için konuşlu bulunduğu bölgelerden çekildiği belirtilerek, Irak hükümetinin söz konusu ilerleyişi durdurması istendi.

Uluslararası topluma çağrıda bulunulan açıklamada, “Irak’ın savaş maksatlı askeri hareketliliğini kınayın” denilerek, Kürdistan Bölgesi’nin sorunların çözümü için sunduğu diyalog talebinin Irak hükümetine kabul ettirilmesine vurgu yapıldı.

Kaynak: Rudaw

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER