Irak'ta bağımsızlık referandumu tarihi belirlendi

Barzani, “Irak'tan diyalog ve müzakere yoluyla, barışçıl ayrılmak istiyoruz” demişti

Irak'ta bağımsızlık referandumu tarihi belirlendi

Irak'ta bağımsızlık referandumu için tarihin belirlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Mesud Barzani,  bugün siyasi partilerle bir araya geldiği toplantıda, bağımsızlık referandumu için tarih belirledi.

Rûdaw’dan Senger Abdurrahman’ın haberine göre, bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılacağını bildirdi.

Mayıs ayında Le Figaro'nun Orta Doğu muhabiri Georges Malbrunot'ya verdiği söyleşide Barzani, referandumun Kürtler için hak olduğunu ifade ederek, Irak'tan diyalog ve müzakere yoluyla, barışçıl ayrılmak istediklerini belirtmişti.

Barzani’nin Kürdistan’ın bağımsızlığı ile yaptığı açıklama şöyle:

Bizim referandumumuz Kürtler için mutlak bir haktır. Kimseden izin almaya ihtiyacımız yok. Bağdat ile gireceğimiz uzun müzakerelerin ardından, halkımızdan yetki almak için bu referanduma ihtiyacımız var. Kürtlerin bağımsızlık zamanı geldi. Ama Irak'tan diyalog ve müzakere yoluyla, barışçıl ayrılmak istiyoruz.

Bir asırdır Irak'ın toprak bütünlüğünü korumaya, Bağdat'ın gerçek bir partneri olmaya çalıştık. Karşılığında ne bulduk ? 4 bin 500 köy yok edildi, kimyasal gaz kullanıldı, 10 bin kişi öldürüldü. 2003'ten sonra bize haklarımızı verecek bir Anayasa ile yeni bir sayfa açılacağına inandık. Ama Bağdat finansal yardımları kesti. Sözler tutulmadı. Biz sadece iyi komşu olmak istiyoruz. Bağımsız Kürdistan sorunları artırmaz, sorunları çözer. Bizi bağımsızlığa götüren süreç başlamıştır. İlk etap referandum olacaktır. Ama elbette bu bir kaç günde olacak bir süreç değil.

Karar Kürt halkı tarafından alınacaktır. Eğer uluslararası toplumun bize bunu hediye etmesini beklersek, Kürt Devleti hiçbir zaman kurulamaz.

Hiç önemli değil, Ertesi gün boğulsak bile bizim önceliğimiz Kürt halkının kararıdır. Katliamlardan ve savaşlardan yorulduk. Artık Kürtler kim olursa olsun, kimseye bağımlı olmayı kabul etmeyecektir.

Fransa'nın Kürt davasına desteğini sürdürmesini istiyorum. Unutmayın ki Hollande Kürdistan'ı iki kez ziyaret etti. Bu bizim için büyük bir mutluluktur. Halefinden de, günü geldiğinde, Kürdistan'ın bağımsızlığını tanımasını, ya da sürece engel olmamasını diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 18:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER