Irak Başbakanı İbadi’den, Haşdi Şabi kararı

Haşdi Şabi,  Iraklı Şiilerin dini lideri Sistani'nin IŞİD'le mücadele çağrısının ardından hükümet tarafından 2014 yılında oluşturulmuştu

Irak Başbakanı İbadi’den, Haşdi Şabi kararı

İrak Başbakanı Haydar el İbadi, Haşdi Şabi'nin başındaki Falih el Feyyad'ı 'siyasi konularda yandaşlık yaptığı gerekçesiyle' görevden aldığını açıkladı.

Açıklamada El Feyyad'ın bu eyleminin güvenlik ve istihbarat yetkililerinin yasalara göre uyması gereken tarafsızlık ilkesi ile çeliştiği belirtildi.

Açıklamada 62 yaşındaki El Feyyad'ın ayrıca ulusal güvenlik danışmanlığı görevine de son verildiği duyuruldu.

Haşdi Şabi milis gücü,  Iraklı Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali Sistani'nin IŞİD'le mücadele amacıyla yaptığı çağrının ardından hükümet tarafından 2014 yılında oluşturulmuştu.

Öte yandan, Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimler sonrası mecliste en büyük koalisyonu oluşturmak amacıyla siyasi gruplar arasındaki müzakereler devam ediyor.

İbadi, milletvekili seçiminde Başbakan'ın seçim listesinde olmasına karşın El Feyyad'ın seçim sonrası yapılan görüşmelerde rakibi Hadi el Amiri ile perde arkasından görüştüğünden şüpheleniyordu.

Irak'ta son seçimlerde 48 milletvekili çıkararak ikinci konumda yer alan Fetih Koalisyonu lideri ve Haşdi Şabi komutanlarından Amiri  ise son yaptığı açıklamada da ABD'nin müdahaleleri neticesinde kurulacak bir hükümeti 2 ay içinde düşüreceklerini söyledi.

Amiri'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Fetih Koalisyonu lideri Amiri'nin başkent Bağdat'ta ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile bir araya geldiği belirtildi.

Açıklamaya göre Amiri, "ABD'nin Irak'ta hükümet kurulması sürecine müdahalesini kabul etmiyoruz. Müdahalede ısrar edilmesi halinde kurulacak hükümeti işbirlikçi (ABD ile) sayarız ve onu iki ay içerisinde düşürürüz" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump'ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk'un son zamanlarda Irak'ta yeni hükümet kurma arayışları kapsamında ülkenin farklı kesimleriyle sıkça bir araya gelmesi dikkati çekiyor.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 20:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER