Irak ABD'den müdahale istedi

IŞİD, hedefinin Bağdat’a ilerlemek olduğunu açıklamıştı...

Irak ABD'den müdahale istedi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ilerleyişini sürdüren IŞİD'e yönelik hava saldırısı düzenlemesi için ABD’den talepte bulunduklarını ilan etti.

Zebari bir Arap televizyon kanalına yaptığı açıklamada, isim vermeden 'militanlara' karşı hava saldırısı düzenlemesini ABD'den resmen talep ettiklerini duyurdu.

Zebari ayrıca, İran'ın Bağdat'a yardım amacıyla herhangi bir müdahalede bulunmadığını ancak 'her şeyin mümkün olduğunu' söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de, Irak’ın ABD’den müdahale talebinde bulunduğunu doğruladı.

Dempsey, ABD’nin bu çağrıya olumlu yanıt verip vermeyeceğine dair soruya ise, “IŞİD’e karşı harekete geçmek ABD’nin ulusal çıkarlarına uygundur” cevabını verdi.

ABD'NİN KÖRFEZ HAMLESİ

ABD yönetimi, geçtiğimiz hafta güvenliği artırmak amacıyla Basra Körfezi’ne üç savaş gemisi yollamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama ise Irak’a asker göndermelerinin söz konusu olmayacağını belirtmişti.

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da kontrolü ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD’in bölgeye yaptığı saldırının ardından Irak ordusu askerleri bölgeden çekilmişti.

IŞİD Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu bünyesine kattığı gönüllülerin de desteği ile kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor.

IŞİD, hedefinin Bağdat’a ilerlemek olduğunu açıklamıştı.

Irak’ta bir süredir Şiiler gönüllü milisler oluşturuyor. Ülkenin en büyük Şii otoriteleri Ayetullah Ali Sistani, Ammar El Hekim ve Mukteda Sadr, Şiileri silah başına çağıran fetvalar yayınlıyor. Irak televizyonu gönüllü sayısının 3 milyona ulaştığını iddia etti.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol bölgesi Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili olan örgüt son olarak Musul’da kontrolü ele aldı.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 14:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER