İngiltere’de Ermeni Soykırımı kurbanlarını anma ayini düzenlendi

Londra’daki tarihi Westminster Katedrali’nde düzenlenen anma törenine Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve İngiltere kraliyet ailesinden Prens Charles katıldı

İngiltere’de Ermeni Soykırımı kurbanlarını anma ayini düzenlendi

Resmi temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye giden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 1915 Ermeni Soykırımı’nın kurbanları anısına düzenlenen ayine katıldı.

Başkent Londra’daki tarihi Westminster Katedrali’nde düzenlenen anma törenine, Kraliçe II. Elizabethin varisi Galler Prensi Charles ve Ermenistan’ın Britanya Büyükelçisi Armen Sarkisyan da katıldı.


Ermeni Kilisesi’nin ruhani önderi Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin ve Londra Episkoposu Richard Chartres’ın riyaset ettiği ekümenik ayinde, 1915 Soykırımı sürecinde hayatını kaybeden Ermeniler okunan dualarla anıldı.

Ermenistan’ın başkenti Yerevan merkezli Armenpress Ajansı ayine ilişkin olarak yapılan açıklamada, 1915 Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle okunan anma dualarının, aynı zamanda insanlığa karşı işlenen en ağır suç olan soykırımın tekrarlanmaması ve dünyada kalıcı barış sağlanmasına yönelik olarak ülkelere ve halklara ruhani bir çağrı olduğunu kaydetti.


Yerevan merkezli Azadutyun (Özgürlük) Radyosu, konuya ilişkin olarak yayımladığı haberde, Türkiye’de bu yıl ilk kez 24 Nisan’da yapılan Çanakkale anmasına katılmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetini kabul eden Prens Charles’ın Türkiye’ye geldiğini hatırlatarak, bu ziyaretinin Ermeniler arasında memnuniyetsizliğe yol açtığını belirtti. Haberde, Prens Charles’ın aynı zamanda bu durumu da dikkate alarak Westminster Katedrali’nde dün düzenlenen anma törenine katılmış olabileceği yorumu yapıldı.   


Londra’da bulunan ve Kraliçe I. Elizabeth tarafından 16’ncı yüzyılda St. Peter Kilisesi adıyla yeniden düzenlenen tarihi Westminster Katedrali, Britanya’da devlet düzeyindeki resmi ve ruhani törenlere ev sahipliği yapıyor. (Hrant Kasparyan / Demokrat Haber)


Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 19:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER