İngiltere Savunma Bakanı görevden alındı

Bakanın, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından “bilgi sızdırıldığı” iddia edildi

İngiltere Savunma Bakanı görevden alındı

İngiltere Başbakanı Theresa May, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından “bilgi sızdırıldığı” iddiasıyla ilgili soruşturma sonrası Savunma Bakanı Gavin Williamson’ı görevden aldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, karara gerekçe olarak “Ulusal Güvenlik Konseyi’nde tartışılan bilgilerin izinsiz bir şekilde paylaşılması” gösterildi. Açıklamada Başbakan May’in artık Williamson’a güvenemediği belirtildi.

Williamson’ın yerine Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt getirildi. Williamson ise kendisinin de ekibinin de bilgi sızdırmadığını söylüyor.

İngiltere Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Çin’in akıllı telefon devi Huawei’nin 5G internet şebekesine erişmesine sınırlı izin verme kararı aldığı geçen hafta çarşamba günü basına sızmıştı. Bu gelişme sonrası İngiltere’de hassas bilgiyi kimin basına sızdırdığıyla ile ilgili soruşturma açılmıştı.

İngiltere’de bir bakanın bu şekilde görevden alınması nadir bir görülen bir durum. Genellikle başbakan görevden alacağı bakanlardan istifa etmelerini istiyor.

ABD: ŞİRKET ELDE ETTİĞİ BİLGİLERİ ÇİN HÜKÜMETİNE VEREBİLİR

ABD daha önce Huawei’nin mobil internette 5G şebekesine erişmesine izin veren tüm müttefikleriyle istihbarat paylaşımını gözden geçireceğini açıklamıştı. ABD’nin siber güvenlik ve uluslararası iletişimden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Strayer, sınırlı ölçüde de olsa Huawei gibi güvenmedikleri firmaların müttefiklerinin 5G teknolojisine geçişlerinde rol almasını kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Strayer, “ABD, Huawei ya da bir başka güvenilmeyen satıcının 5G şebekesinin herhangi bir kısmına erişmesini risk olarak görüyor” demişti.

Amerikalılar, Çin’in Çinli bir teknoloji şirketinden diğer ülkelerde elde ettiği bilgileri vermesini talep etmesi halinde şirketin de bu bilgileri vermek zorunda kalacağını savunuyor.

Şirketin Kurucusu Ren Zhengfei, hem Çin Komünist Partisi üyesi hem de Çin ordusunda görev yapan bir mühendis. Her ne kadar bu, Çin için pek rastlanılmamış bir durum olmasa da ABD ve Batı’da kaygı yaratan bir özellik.

Zhengfei ise Huawei’nin özel bir şirket olduğunu ve Çin devleti ile tek ilişkisinin vergi ödemek olduğunu söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 14:07

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER