İngiltere IŞİD'e karşı Irak'a silah gönderecek

İngiltere Savunma Bakanlığı açıkladı...

İngiltere IŞİD'e karşı Irak'a silah gönderecek

İngiltere Savunma Bakanlığı, adını İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD'in militanlarıyla savaşmaya yardımcı olmak için Irak'a ağır makineli tüfekler ve mühimmat bağışlandığını açıkladı.

Savunma Bakanı Michael Fallon, İngiltere'nin Irak hükümetine ve Kürt güçlere yardım etmeye kararlı olduğunu kaydetti.

Ekipmanların Irak'a Çarşamba günü ulaşacağını kaydeden Fallon, silahların Kürt bölgesel hükümeti de dahil Irak hükümetinin talebi üzerine gönderildiğini ekledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Fallon İngiltere'nin İslam Devleti tarafından hedef alınan Iraklıların "insani acılarını hafifletmek" suretiyle, Irak makamlarına yardımcı olmak istediğini söyledi.

Militanlar katliam haberleri arasında Irak'ın kuzeyinde bazı kentleri ele geçirdi. Bugüne kadar 1,2 milyon Iraklının evlerinden kaçmak zorunda kaldığı tahmin ediliyor.

Başbakan David Cameron, Obama militanlara karşı askeri eyleme geçerse, milletvekillerinin İngiltere'nin bu eyleme katılıp katılmayacağı konusunda söz hakkına sahip olacağını söyledi.

Ama başbakan, acil bir insani felaket durumunda veya İngiliz çıkarlarını acil koruma ihtiyacı olursa, hükümetin Parlamento'nun onayı olmadan harekete geçebileceğini belirtti.

Başbakan daha önce de, istihbarat ve güvenlik servislerinin en az 500 İngiltere vatandaşının savaşmak için Irak ve Suriye'ye gittiğine inandıklarını ifade etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 16:06
YORUM EKLE