İngiltere'den Körfez ülkelerine 'gizli' silah satışı

Birleşik Krallığın, silah satarken gizli bir lisans ile anlaşmaların üzerini örttüğü iddia edildi

İngiltere'den Körfez ülkelerine 'gizli' silah satışı

Birleşik Krallığın, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine gizlice silah sattığı iddia edildi. Satışın, içeriğin gizlenebildiği şeffaf olmayan bir lisans türü ile yapıldığı belirtildi.

Birleşik Krallık silah sanayisi, dünyanın en büyük silah tedarikçilerinden. Krallıktan en çok silah talep eden ülkelerin arasında da Suudiler ve diğer Körfez ülkeleri geliyor. Fakat Birleşik Krallıkta, silah satılan ülkedeki insan hakları ihlalleri, silahların kullanım amaçları gibi maddeler satışı engelleyebiliyor ya da kısıtlayabiliyor.

Suudi Arabistan, Yemen’de yaptığı saldırılardan önce, Birleşik Krallıktan 3.3 milyon pound değerinde askeri mühimmat aldı. Yemen’de Birleşmiş Milletler raporuna göre hayatını kaybeden 4 bin sivilin yüzde 60’ı Suudi hava saldırıları sonucunda öldü. Özellikle Suudi Arabistan’ın sivillerden oluşan bir cenazeyi doğrudan hedef alması ve hava saldırısı sonucu bir çok sivilin ölmesinin ardından Suudilere satılan silahlara limit getirme gündeme geldi.

 SİLAH ANLAŞMALARI GİZLENİYOR 

İngiliz İ News’ın belirtmelerine göre, hükümetin teşviği ile, Açık Bireysel İhracat Lisansı (OIEL) aracılığıyla Suudi Arabistan gibi ülkelere artık miktar belirtilmeden silah satılabiliyor. Yani Birleşik Krallık, Suudilerle bundan sonra bir anlaşma yaptığı zaman bunun kaç pound değerinde bir anlaşma olduğu bilinmeyecek.

Birleşik Krallığın bu lisans ile yaptığı ticaret bilgisini edinen Silah Ticareti Karşıtları Derneği temsilcisi Andrew Smith, “Yemen’deki saldırılarda Birleşik Krallık silahları önemli yer oynuyor. Bundan sonraki süreçteyse bölgeye aktarılan silahların miktarı ve değeri artacak” dedi.

OIEL lisansı ile 2009 yılında sadece 761 işlem yapılırken 2015 yılında sayı 1.866’ya varıyor. Yemen’deki savaştaki Suudi etkisinin ve şiddetini arttığı 2016 yılının ilk altı ayında ise yapılan işlem sayısı 1.100.

Silah ticareti karşıtları derneği, Birleşik Krallığın ileride daha fazla gizli silah ticaretini kullanarak otoriter rejimlere desteklerini sunacaklarını düşünüyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2016, 11:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER