İngiltere'de ulusal çapta karantina ilan edildi

Boris Johnson, virüsün öngörülerden daha hızlı bir şekilde yayıldığını söyley ve önlem almazlarsa durumun çok daha kötü olacağı uyarısında bulundu

İngiltere'de ulusal çapta karantina ilan edildi

İngiltere'de korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle ikinci kez ülke çapında karantina ilan edildi.

Basın toplantısı düzenleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, virüsün öngörülerden daha hızlı bir şekilde yayıldığını söyley ve önlem almazlarsa durumun çok daha kötü olacağı uyarısında bulundu.

Bazı bölgelerdeki hastanelerin haftalar içinde kapasitelerini doldurma tehlikesi bulunduğunu dile getiren Johnson, "Can kaybı yüksek olacak ve sağlık uzmanları kimin ölüp kimin yaşayacağına karar vermek zorunda kalacak" dedi.

"Şimdi harekete geçme zamanı, çünkü başka alternatif yok" diyen Johnson, 5 Kasım Perşembe gününden itibaren 4 haftalık bir karantina kararı aldıklarını açıkladı.

Bu yıl Noel'in “çok farklı” olacağını söyleyen Johnson, ancak şimdi alınacak sıkı önlemlerle insanların Noel'de birbirlerini görebileceklerine inandığını belirtti.

OKULLAR VE ÜNİVERSİTELER AÇIK OLACAK

"Evde kalın. Ulusal Sağlık Hizmetlerini koruyun. Hayat kurtarın" çağrısı yapan Johnson'ın açıklamasına göre, karantina 2 Aralık'a kadar devam edecek.

Karantina kapsamında temel ürünlerin satıldığı marketler ve eczaneler hariç tüm perakende mağazaları kapatılacak.

Bar ve restoranlar sadece paket servisi sunacak. Mart ayındaki ilk karantinanın aksine okullar ve üniversiteler ise açık kalmaya devam edecek.

Halk evlerinden yalnızca eğitim, iş, yiyecek alışverişi ve egzersiz gibi belirli sebepler kapsamında çıkmalarına izin verilecek. Farklı hane halkı üyeleri bir araya gelemeyecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 12:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER