İngiltere'de TAK ve HPG de yasaklı örgütler listesine giriyor

İngiltere'de listedeki yasaklı örgütlere üye olmak ya da bu örgütlere destek vermek 10 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor

İngiltere'de TAK ve HPG de yasaklı örgütler listesine giriyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) ve Halk Savunma Güçleri'ni (HPG) "PKK'nın farklı isimleri" olarak kabul edip, yasaklı örgütler listesine dahil etmeye karar verdi. Bakanlık, parlamentoya sunduğu teklifte iki aşırı sağcı örgütü de listeye ekledi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı basın bürosundan yapılan açıklamada, kararın, polis ve diğer güvenlik kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan Yasaklı Örgütler Değerlendirme Grubu'nun toplantısında alındığı açıklandı.

Basın açıklamasında "PKK uzun süredir teröre bulaşmış bir örgüt olarak değerlendiliyor ve bu teklif bireylerin bu örgütün faaliyetlerine mücadeleyi boşa çıkarma girişimlerini önleyecek" denildi.

Teklifle, Sonnenkrieg Division (SKD) adlı aşırı sağcı örgüt de yasaklanıyor.

System Resistance Network adlı grubun da daha önce yasaklanan National Action (Ulusal Hareket) adlı örgütün farklı bir versiyonu olduğu vurgulanıyor.

İngiltere'de listedeki yasaklı örgütlere üye olmak ya da bu örgütlere destek vermek 10 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER