İngiltere Başbakanı erken seçim çağrısı yaptı

Seçim kararı için Parlamento'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nın üçte ikisinin onayı gerekiyor

İngiltere Başbakanı erken seçim çağrısı yaptı

İngiltere Başbakanı Theresa May, kabine toplantısı sonrası sürpriz bir açıklama yaptı. May, 8 Haziran'da erken seçim gidilmesi çağrısı yaptı.

Theresa May, Başbakanlık Konutu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış sürecinin (Brexit) başladığı bir dönemde Parlamento'nun bütünlük içinde hareket ettiğini görmek ancak Brexit süreci konusunda ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre May, "Önümüzdeki yıllarda istikrarın sağlanmasının tek yolu bu seçimleri yapmak" dedi.

May, diğer partilerin AB'den çıkış süreciyle ilgili tutumlarını eleştirerek, "Eğer bu genel seçimi şimdi yapmazsak, siyasi oyunlar devam edecek" diye konuştu.

Geçen yılki Brexit referandumu sonrası Başbakan David Cameron'ın istifasının ardından göreve gelen May daha önce hep erken seçime gitmeyeceğini açıklamıştı.
May sürekli genel seçimin planlandığı gibi 2020'de yapılacağını söylemişti.

İngiltere'de erken genel seçime gidilebilmesi için, seçimlerin 5 yılda bir yapılmasını öngören yasanın değiştirilmesi ve bunun için de Parlamento'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nın üçte ikisinin onayı gerekiyor.

Muhaleffetten ilk tepki Liberal Demokratlar

Ana muhalefetteki İşçi Partisi daha önce bu değişikliği destekleyeceğini açıklamıştı.

Muhalefetten erken seçim çağrısına ilk tepki Liberal Demokrat Parti'den geldi.

Partinin lideri Tim Farron Twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, "Bu seçimler, size ülkenin yönünü değiştirme şansını tanıyor. Felaket sonuçlar doğuracak Sert Brexit yaşanmasını istemiyorsanız... bu sizin için fırsat" dedi.

Liberal Demokratlar, daha önce defalarca AB ile müzakerelerin sonunda varılacak nihai Brexit anlaşmasının ikinci bir referanduma sunulması çağrısı yapmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 13:54
YORUM EKLE