İngiltere Başbakanı, AB'ye imzasız 'Brexit'i erteleme' mektubu gönderdi

Johnson'ın AB'ye kendi imzasını taşıyan ve Brexit'i ertelemenin hata olacağına inandığını yazdığı başka bir mektup daha gönderdi

İngiltere Başbakanı, AB'ye imzasız 'Brexit'i erteleme' mektubu gönderdi

İngiltere Parlamentosu'nun dün yapılan oylamayla bir kez daha Avrupa Birliği'nden, Brexit'in (İngiltere'nin AB'den çıkışı) ertelenmesini talep etmesi üzerine Başbakan Boris Johnson Brüksel'e mecburi olarak erteleme talebi mektubu gönderdi ancak mektubun sonuna imzasını eklemedi.

Johnson'ın AB'ye kendi imzasını taşıyan ve Brexit'i ertelemenin hata olacağına inandığını yazdığı başka bir mektup daha gönderdiği ortaya çıktı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk erteleme talebini aldıklarını, AB liderleriyle talebe verilecek cevabı görüşeceğini belirtti.

İngiltere Başbakanı Johnson, AB ile vardığı Brexit anlaşmasının Parlamento tarafından kabul edilmesini ve belirlenmiş olan 31 Ekim tarihinde Brexit'in gerçekleşmesini istiyor.

Dün Johnson'ın AB'den çıkış anlaşmasını oylamak üzere toplanan parlamento bir son dakika hamlesi yaparak, verilen bir önergeyle oylamayı engelleyip AB'den yeni bir uzatma talep etti.

İktidardaki Muhafazakar Parti'den ihraç edilen milletvekillerinden Oliver Letwin'in önergesi, Johnson'ın AB'yle vardığı anlaşmanın, uygulanmasına yönelik ilgili tüm yasa tasarılarının Parlamento'dan geçmesine dek, oylanmamasını öngörüyordu.

İngiltere Parlamentosu, önergeyi 306'ya karşı 322 oyla kabul etti. Bu da Johnson'ı yasal olarak AB'den erteleme talep etmeye mecbur kıldı.

Muhalefet milletvekilleri, Başbakan Johnson'ın Parlamento'nun erteleme kararını alt etmeye çalışması halinde, kendisini mahkemede bulabileceğini söylüyor.

Başbakan Johnson geçen ay AB'den uzatma isteme konusunda "Bir çukurun dibinde ölürüm daha iyi" demişti.

Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 17 Ekim'de Londra ve Brüksel'in yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakata vardıklarını açıklamıştı.

İMZASIZ MEKTUP

Parlamentodaki oylamayı erteyeleyen önergenin kabulünden birkaç saat sonra, Başbakan Johnson diplomatlarından AB'ye erteleme mektubunu göndermelerini istedi ancak mektubun altına imzasını atmadı.

İmzasıyla gönerdiği ikinci bir mektupta ise Johnson şahsi olarak Brexit'i ertelemenin hata olacağını düşündüğünü belirtti.

Mektupta İngiltere hükümetinin geçen hafta AB liderleriyle üzerinde uzlaşıya vardığı Brexit anlaşmasının parlamentodan geçmesi için çabalarını sürdüreceği iletildi.

Mektuplara eşlik eden ve İngiltere'nin AB büyükelçisi Tim Barrow'un kaleme aldığı bir notta da, ilk mektubun İngiltere Parlamentosu'nun kararının ardından yasaya uygun olarak gönderildiği aktarıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER