IKBY Meclisi 2 yıl sonra yeniden açılıyor

IKBY meclisinde, 12 Ekim 2015'ten bu yana herhangi bir toplantı ve komisyon çalışması yapılamıyor

IKBY Meclisi 2 yıl sonra yeniden açılıyor

25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapmaya hazırlanan Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi'nin, 2 yıl aradan sonra önümüzdeki günlerde yeniden açılacağı belirtildi.

IKBY yakın medyanın hükümetteki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yetkililerine dayandırdığı haberlerde, '2 yıldan bu yana kapalı bulunan meclisin önümüzdeki günlerde yeniden açılacağı' bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu haberlerde, eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Mesut Barzani'nin başkanlığındaki KDP'nin 'meclisin işlevsel hale getirilmesi konusunda anlaştığı' kaydedildi.

KYB'nin, Goran (Değişim) Hareketi ile yaptığı görüşmelerden olumlu sonuç çıkmaması üzerine meclisin KDP, KYB ve diğer siyasi partilerle açılacağı ifade ediliyor.

2015'TEN BERİ ÇALIŞMA YAPILMIYOR

111 milletvekilinden oluşan IKBY meclisinde, KDP 38, Goran 24, KYB 18, Yekgirtu 10, Komel İslam 6 sandalye ile temsil ediliyor. Diğer dört küçük parti 1'er, kota uygulanan azınlıklar ise 11 milletvekiline sahip bulunuyor.

IKBY meclisinde, 12 Ekim 2015'ten bu yana herhangi bir toplantı ve komisyon çalışması yapılamıyor.

IKBY PARLAMENTOSU NEDEN KAPALI?

Goran Hareketi'nden olan Parlamento Başkanı Dr. Yusuf Muhammed, KDP ile yaşanan sorunlar nedeniyle 12 Ekim 2015'te güvenlik güçleri tarafından Erbil'e alınmamış, Süleymaniye'ye geri dönmek zorunda kalmıştı.

Yaşanan bu gelişme sonrasında Süleymaniye ve Duhok'ta protesto gösterileri başlamıştı. KDP, yaşanan protesto gösterilerinden Goran'ı sorumlu tutmuş ve olayların ardından IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Goran'lı bakanların görevlerine son vermişti.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2017, 09:29
YORUM EKLE