IKBY Başkanlık Sözcüsü’nden ABD'ye yanıt

“ABD, herkesten önce Kürdistan'ın bağımsızlık kararına saygı duymalıydı” denildi

IKBY Başkanlık Sözcüsü’nden ABD'ye yanıt

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanlık Sözcüsü Umed Sabah, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tilerson'ın referandumla ilgili sözlerine yanıt verdiği açıklamasında, “ABD, herkesten önce Kürdistan'ın bağımsızlık kararına saygı duymalı ve kararı takdir etmeliydi” ifadelerine yer verdi.

Tillerson yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin düzenlediği tek taraflı referandumu tanımıyor” ifadesini kullanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tilerson'ın Kürdistan Böglesi'nde 25 Eylül'de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuyla ilgili sözlerine ilişkin Başkanlık’tan açıklama geldi.

Rudaw’ın haberine göre Başkanlık Sözcüsü Umed Sabah imzasıyla yayımlanan açıklamada şöyle denildi:

“Kürdistan halkı, sürekli gönülden ABD’yi desteklemiştir, özellikle IŞİD'e karşı savaşta ve Saddam Hüseyin rejimine karşı. Sayın Rex Tillerson'ın Cuma günü yaptığı açıklamadan dolayı çok endişeliyiz. ABD, diğer ülkelerden önce Kürdistan halkının özgür, şeffaf ve barışçıl bir referandumla yüzde 92'den fazla oyla talep ettiği Kürdistan'ın bağımsızlık kararını takdir etmeliydi ve buna saygı duymalıydı.

Referandum, Kürdistan Bölgesi'nin yasaları çerçevesinde Başkan tarafından talep edilerek, Kürdistan Parlamentosu'nda onaylandı. Irak Anayasası'nın bazı maddelerince söz konusu sürecin gerçekleştirilmesine izin veriliyor. Referandum, Birleşmiş Milletler'in (BM) prensiplerinin yanı sıra, iki ayrı uluslararası anlaşmada da geçtiği gibi Kürdistan halkının kendi kaderini tayın etme fırsatını doğurdu.

Referanduma sert tepki verilmemesi yönündeki açıklamalarından dolayı ABD’ye teşekkür ediyoruz. Ancak ne ABD ne de başka bir ülke, Bağdat'ın 2005'ten beri Kürdistan'a karşı yasadışı ve anayasaya aykırı uygulamalarını engellemedi.

ABD’nin, gelecek günlerde tavrını gözden geçirerek Kürdistan Bölgesi halkının meşru taleplerini sıcak bir şekilde karşılamasını ve Erbil ile Bağdat arasındaki barışçıl müzakerelere katılmasını ümit ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 13:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER