İbadi: Peşmerge federal güçlere saldırırsa Irak'ta güvenli yer bulamaz

İbadi, Bağdat'taki hükümet sarayında basın toplantısı düzenledi

İbadi: Peşmerge federal güçlere saldırırsa Irak'ta güvenli yer bulamaz

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Peşmerge'ye saldırılması yönünde talimat vermediğini ancak, federal güçlere saldırması halinde, "Peşmerge'nin kendisine ülkede güvenli yer bulamayacağı" yönünde uyarıda bulundu.

İbadi, Bağdat'taki hükümet sarayında haftalık basın toplantısı düzenledi.

Irak Federal Mahkemesi'nin referandum ve bağımsızlıkla ilgili kararlarının tüm ülke için geçerli ve mutlak karar olduğunu belirten İbadi, "Federal yönetim otoritesini tartışmalı bölgelerde hayata geçirmeye devam ediyoruz. Herhangi bir ayrılık çabasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Irak Başbakanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) memur maaşlarının merkezi yönetim tarafından ödenmesi için gerekli araştırmaları yaptıklarını dile getirerek, memur ve Peşmerge sayılarında sağlıklı olmayan verilerin bulunduğunu ve bunları gözden geçireceklerini söyledi. İbadi, "IKBY memur maaşlarını Kerkük'ten Ceyhan'a petrol sevkiyatına başladığımızda vereceğiz ve bu konuda kararlıyız." diye konuştu.

IKBY'nin ekim ayında petrol ihracatı yaptığı ve Bağdat'a gelirleri teslim etmediğini kaydeden İbadi, "IKBY'deki vatandaşların yakıttan yararlanması için oradaki rafinerilere petrol akışını durdurmadık." ifadesini kullandı.

'KOALİSYONUN SİYASİ BİR MİSYONU SÖZ KONUSU DEĞİL'

IŞİD'le mücadele eden uluslararası koalisyon güçlerinin, sınırları ve bazı tartışmalı bölgeleri Bağdat'a bağlı güçler ve Peşmerge ile birlikte kontrol edeceği iddialarına ilişkin İbadi, "Uluslararası koalisyonun, Irak güçlerine eğitim, lojistik ve hava desteği dışında herhangi bir siyasi misyonu söz konusu değil. Terörle mücadelemize destek sunuyorlar bu da yakında sona erecek çünkü terörü bitirmek üzereyiz. " dedi.

'ANAYASAYI UYGULAYARAK FEDERAL GÜÇLERİN BURALARA YERLEŞMESİNİ İSTİYORUZ'

İbadi Peşmerge konusunda ise şunları kaydetti: "IKBY, bazen kaba kuvvet bazen de boşluktan yararlanarak tartışmalı bölgelerde hakimiyet sağladı. Biz, anayasayı uygulayarak, federal güçlerin buralara yerleşmesini istiyoruz. Sınır şeridi ve az sayıda bazı bölgeler hariç diğer yerlerde kontrol federal güçlerde.

Peşmerge değil, onların içerisinde bulunan bazı partilere bağlı silahlı gruplar federal güçlere saldırıda bulundu. IKBY Başbakanı'nın Peşmerge'yi kontrol etme yetkisinin olması lazım. Ancak kontrol edemiyor. Federal güçlere Peşmerge ile karşı karşıya gelip çatışmama talimatı verdiğimiz gibi Peşmerge'yi de federal güçlere saldırmaması konusunda uyarıyorum. Peşmerge federal güçlere saldırırsa kendisine Irak'ta güvenli yer bulamaz."

Başbakan İbadi, 2003 ve özellikle 2014 IŞİD saldırıları sonrası kontrol ettiği Kerkük petrollerinden elde ettiği gelirlerin hesabını da IKBY yönetimindekilerden soracaklarını dile getirdi.

'SURİYE TOPRAKLARI İÇİN DE TALİMAT VERDİK'

Irak güçlerinin IŞİD'le mücadelesinde son aşamaya gelindiği ve örgütün yakında bitirileceğini ifade eden İbadi, "Güvenlik güçlerine Suriye toprakları da dahil herhangi bir terör saldırısına karşılıkta bulunma talimatı verdik." ifadesini kullandı.

İbadi, ABD'de yaşanan son terör saldırılarına da değinerek, tüm dünya ve Avrupa'nın terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2017, 15:19

YORUM EKLE
YORUMLAR
serhat
serhat - 4 yıl Önce

kürtlerden peşmergeden korkuyorsunama korkunun ecele faydası yok kürtler mutlaka yaptıklarıınızın hesabını soracak.ırakta bakalım ırkçı mezhepçi şii lere kaçacak yer olacakmı.

Eren bilal
Eren bilal - 4 yıl Önce

Daha düne kadar pesmergenin sayesinde işidli cellatlardan kurtuldun.simdide hava atkiyorsun.

SIRADAKİ HABER