Hugo Chavez'den en kötü haber geldi!

Sağlık durumu kötüleşmişti...

Hugo Chavez'den en kötü haber geldi!

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti.

Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Madura, düzenlediği basın toplantısında uzun zamandır kanser tedavisi gören Chavez'in yaşam mücadelesini kaybettiğini açıkladı.

Chavez'in sağlık durumunun akciğer enfeksiyonu nedeniyle kötüleştiği bildirilmişti.

Chavez, üst üste kanser ameliyatları geçirdiği Küba'dan geçtiğimiz hafta Venezüella'ya dönmüştü. Bu gelişme, "Chavez son nefesini kendi topraklarında vermek için ülkesine döndü" yorumlarının yapılmasına neden olmuştu.

58 yaşındaki Chavez, Ekim ayındaki seçimde dördüncü kez devlet başkanı seçilmiş ancak yemin törenine katılamamıştı.

Halk tarafından çok sevilen liderin ölümü Venezuella'yı yasa boğdu. Yasın tüm Latin Amerika ülkelerine yayılması bekleniyor.

HUGO CHAVEZ KİMDİR?

Hugo Rafael Chávez Frías (d. 28 Temmuz 1954, Sabaneta - ö. 5 Mart 2013, Caracas), Venezuelalı politikacı ve 1999'dan bu yana ülkenin devlet başkanıydı.

2007 yılında Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri olan Chávez, 1997'de kuruluşundan itibaren Beşinci Cumhuriyet Hareketi'nin liderliğini yapmıştır.

Politik ideolojisi "21. Yüzyıl için Sosyalizm" ve Bolivarcılık'tır. Ülkede Bolivarcı Devrimin sosyalist reformlarının uygulanmasına odaklanmıştır.

Bir işçi ailesinin çocuğu olarak doğan Chávez, kariyerine subay olarak başladı.

Ülkenin politik sistemini eleştiren Chávez, 1980'lerin başlarında gizlice Bolivarcı Devrimci Hareket-200 (MBR-200)’ü kurdu.

1992 yılında Başkan Carlos Andrés Pérez hükümetine karşı başarısız bir darbe girişimine liderlik yaptı. 2 yıllık hapislik sürecinden sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi kuruldu ve 1998 yılında Venezüella devlet başkanı seçildi.

Ardından Venezüella devlet yapısını ve bazı marjinal grupların haklarını değiştirdiği yeni bir anayasa tanıttı ve 2000 yılında yeniden seçildi. Yaptığı ikinci başkanlık döneminde Bolivarcılık misyonlarını izleyen bir sistemi tanıtan Chávez, komünal konseyler ve işçilerce yönetilen kooperatifler kurarak bir dizi toprak reformunu hayata geçirerek, çeşitli kilit sanayileri kamulaştırdı.

ABD destekli bir darbeyle baştan indirildi, ancak 2 gün içinde barriosta (İspanyolca konuşulan ülkelerde kırsal alana verilen isim) yaşayan halkın darbecilere karşı yaptığı protestolarla tekrar iktidara gelmeyi başardı.

4 Aralık 2006 tarihinde Venezuela'da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanarak 2012'ye kadar devlet başkanı olmaya hak kazanmıştı.

Ekim 2012 seçimlerinde Venezuela lideri Hugo Chavez, oyların yüzde 54'ünü alarak muhalefet lideri Henrique Capriles'i geride bırakarak dördüncü kez Devlet Başkanı seçildi.

Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümleriyle neo-liberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan Chávez, ülkesinin yüz yüze olduğu yoksulluk, açlık, cehalet, barınma, çalışma ve kadın hakları gibi sorunlarının çözümünün kapitalist sistem içinde kalınarak sağlanamayacağını iddia etmekte ve devrimden söz etmekteydi. Venezüela'da çok daha adil, barışçı, eşit ve özgür bir dünyanın ancak sosyalizme açılarak gerçekleştirilebileceği görüşünü savunmaktaydı.

Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü ülkelerle de sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirmişti. Chavez, Amerikan aleyhtarlığını 2006 yılının ağustos ayında yaptığı İran gezisi ile göstermişti. BM konuşmasında "Şeytan dün buradaydı" sözleri ile Bush'u bir şeytan olarak tanımlamış ve dünya çapında büyük ilgi toplayan bir konuşmaya imza atmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2013, 14:37
YORUM EKLE