Hristofyas: Kıbrıslıtürk kayıplar bazı Kıbrıslırum şovenler tarafından öldürüldü

Kuzey Kıbrıs Milletvekili Doğuş Derya’nın sözleri ada siyasetini hareketlendirdi…

Hristofyas: Kıbrıslıtürk kayıplar bazı Kıbrıslırum şovenler tarafından öldürüldü

Kuzey Kıbrıs Milletvekili Doğuş Derya, Meclis genel kurulundaki konuşmasında, sadece Türk tarafının değil, Rumların, Ermenilerin de kayıplar yaşadığını ve tecavüzlere maruz kaldığını söyleyince adada kriz çıktı.

Güney Kıbrıs eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas CTP Milletvekili Doğuş Derya’ya destek belirtti ve o da “Kuyularda kemikleri bulunan Kıbrıslıtürk kayıplar bir mikroba yakalanıp bu kuyulara düşmediler, bazı Kıbrıslırum şovenler tarafından öldürüldüler” diyerek iki taraftaki şovenizme dikkat çekti.

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde önceki gün konuşan Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, barış için geçmişle hesaplaşmak gerektiğini belirterek, "Savaşlarda kazanan taraf yok. Kıbrıslı Türkler dışında acı çekenler de var. Kıbrıslı Rumlar, Ermeniler ve Maronitler de evsiz kaldı. Kayıplar verdi. Tecavüze uğradı" dedi.

"HEMEN ÖZÜR DİLESİN"

Derya'nın bu konuşması ise mecliste krize neden oldu. Oturdukları masalarda Derya'yı protesto eden milletvekilleri Derya'nın Türk askerini tecavüzcü olarak adlandırmasının kabul edilemez olduğunu belirterek tepki gösterdi. Protestodan sonra da söz isteyen Demokrat Parti-Ulusal Güçler Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, çıktığı kürsüde Derya'nın özür dilemesini istedi. Derya özür dilemeyince de sosyal medyada ve adada Derya'nın sözleriyle ilgili tartışma başladı.

TEHDİT VE HAKARET TWEET'LERİ ALDI

Üyesi bulunduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) Derya'ya destek verdi. Rauf Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş'ın genel başkan olduğu Demokrat Parti (DP) ve Ulusal Birlik Partisi (UBP)'den tepkiler aldı. Denktaş, "Türkler tecavüze uğrayan, katledilen Türkler için adaya girmiştir" dedi. Sosyal medyada da Derya lehine ve aleyhine yazılar yazıldı.

Derya'da kendisi hakkında yazılan ağır yazılar ve tehditler nedeniyle soluğu karakolda aldı. Kendisi aleyhinde cinsiyetçi tweetler atıp tehdit eden kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

"GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK GEREKİR"

Açıklama sonrası Vatan Gazetesi'ne konuşan Doğuş Derya ise savaşan tüm orduların tecavüzü savaş stratejisi olarak kullandığını belirterek, "Benim söylemeye çalıştığım savaş ve şiddet tecavüz suçunu arttırmıştır. Ordular tecavüzü savaş silahı olarak kullanarak suçlar işlemiştir. 1974 öncesinde yaşananlarda da sonrasında yaşananlarda da siviller karşılıklı olarak askerlerin tecavüzüne maruz kalmıştır. Bu hem Türk askeri için hem de Rum askeri için geçerlidir. Barış ve birleşme için geçmişle hesaplaşmak gerekir" dedi.

HRİSTOFYAS’TAN ÇARPICI DESTEK

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas CTP Milletvekili Doğuş Derya’ya destek belirtti.

Hristofyas resmi ofisinden yaptığı açıklamada, acı gerçekleri dile getirme cesaretini gösterenlerin, bugün Doğuş Derya’nın yaşadığı gibi, saldırılara maruz kalma yerine, örnek alınmaları gerektiğini söyledi.

Açıklamasında “kuyularda kemikleri bulunan Kıbrıslıtürk kayıplar bir mikroba yakalanıp bu kuyulara düşmediler, bazı Kıbrıslırum şovenler tarafından öldürüldüler” diyen Hristofyas “yeter artık susmayalım” çağrısında bulundu.

Dimitris Hristofyas Güney Kıbrıs’ın en güçlü partilerinden Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) Genel Sekreterliği’ni ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin altıncı devlet başkanlığını yapmış bir isim.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Ülkemizdeki tarihsel gerçek iki toplumun da şovenleri tarafından göz ardı edilmekte ve tecavüze uğramaktadır. Acı gerçekleri dile getirme cesaretini gösterenler, bugün Doğuş Derya’nın yaşadığı gibi, saldırılara maruz kalma yerine, örnek alınmalıdırlar.

Türk ordusunun ve iki tarafın da şovenlerinin işledikleri suçların ardında bölünmeye götüren nefretin tohumlarını ekmek için iki toplumda da milliyetçileri kullanan emperyalizmin uzun elinin olduğunu Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin, tüm halkımızın kabul etmesinin zamanıdır. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak da vurguladığım şu sözleri Doğuş Derya’yla dayanışma biçiminde tekrarlamak istiyorum: Kuyularda kemikleri bulunan Kıbrıslıtürk kayıplar bir mikroba yakalanıp bu kuyulara düşmediler, bazı Kıbrıslırum şovenler tarafından öldürüldüler.

Şovenizmin kurumlarını ve örgütlerini mahkûm etmemiz yeterli değildir. Pek çok kez belirttiğim gibi, iki toplumun manevi aklanmayı sağlayacak özrü birbirlerinden dilemesinin ve işgalin tel örgülerini ortadan kaldırıp, tüm halkımız için barış ve refah koşullarını yaratarak yurdumuzu yeniden birleştirecek yumruklarını birlikte kaldırmalarının zamanıdır.

Derya yalnız değildir. Binlerceyiz. Yeter artık, susmayalım!”

DOĞUŞ DERYA KİMDİR?

1978 yılında Lefkoşa'da doğdu. 1999'da İstanbul Üniversitesi siyaset Bilimi'nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı. Kıbrıslı Gençlik Platformu'nun kurucu üyeliğini yaptı. Türkiye'de çeşitli kadın örgütlerinde çalıştı, Kıbrıs'ta Feminist Atölye'de aktivist olarak bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda Cinsiyet Eşitliği Mekanizması'nın (TOCEM) kuruluş çalışmalarını yürüttü. Kıbrıs Üniversitesi'nde doktora öğrencisi. 30 Temmuz 2013'ten beri milletvekili. (Kaynaklar: Milliyet, gazeddakibris, vd)

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 11:05
YORUM EKLE