Hollande: Bu fanatikler ordusu imha edilecek

Fransa, 13 Kasım'da IŞİD tarafından düzenlenen saldırılarda öldürülenler için anma yapıldı

Hollande: Bu fanatikler ordusu imha edilecek

Fransa'nın başkenti Paris'te bundan tam iki hafta önceki saldırılarda hayatını kaybeden 130 kişi için düzenlenen anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Hollande, "Bu fanatikler ordusunun imha edilmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Askeri müze ile Napolyon'un mozolesinin bulunduğu Invalides'de yapılan resmi anma töreninde konuşan Hollande, "Fransa'nın inatla evlatlarını korumak için çalışacağını" söyledi.

Invalides'deki anma töreni 13 Kasım akşamı düzenlenen saldırılarda ölenlerin ailelerinin ve saldırılardan kurtulabilenlerin huzurunda, tüm kurbanların isimlerinin teker teker okunmasıyla başladı.

Daha sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Hollande, saldırganların Bataclan Tiyatrosu'ndaki konsere baskın düzenlemesine ve stadyuma girmeye çalışmasına atıfla, Fransa'nın bu saldırılara daha fazla müzikle, konserle, spor karşılaşmasıyla cevap vereceğini söyledi.

"Konserdeki, kafelerdeki, lokantalardaki gençleri duymanın artık mümkün olmadığını" söyleyen Hollande, bununla birlikte Fransa'nın kaybedilen bu insanların temsil ettikleri değerlere ve hayat tarzına bağlı kalacağını vurguladı.

"Teröristlerin Fransa'yı bölmek istediklerini ama başarısız olacaklarını" kaydeden François Hollande, saldırılarda ölenlerin 17 ayrı ülkenin vatandaşları olduğunu hatırlatarak dünyanın dört bir yanından gelen desteğe teşekkür etti. (BBC)

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 18:27
YORUM EKLE