Hizbullah İsrail askeri konvoyunu vurdu

İsrail'in Golan Tepesi'ne saldırısının ardından başlayan gerginlik sürüyor

Hizbullah İsrail askeri konvoyunu vurdu

İsrail ordusuna ait bir askeri konvoyun Lübnan sınırında tanksavar füzesiyle vurulduğu ve en az dört askerin öldüğü bildirildi. Saldırıyı Hizbullah üstlendi. Saldırının 'sınır ihlali' dolayısıyla yapıldığı öne sürüldü. Lübnan merkezli El Meyadin gazetesi ise saldırıda 15 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Associated Press’in haberine göre, Lübnanlı yetkililer, olayın ardından İsrail ordusundan Lübnan’a 25 top mermisi atıldığını duyurdu. Yetkililer, Hizbullah’ın Şebaa Çiftlikleri’nde İsrail’e karşı “büyük bir operasyon ” başlattığını belirtti.

Hizbullah'tan yapılan açıklamada, "Kuneytra Şehitleri Taburu İsrail askerî konvoyuna saldırmıştır" denildi. Hizbullah'ın El Menar televizyonundan yapılan açıklamada, İsrail ordusuna ait dokuz aracın zarar gördüğü belirtildi.

NETENYAHU'DAN AÇIKLAMA

Olayın ardından açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Bize kuzeyde meydan okumaya çalışanlara sesleniyorum, size Gazze Şeridi'nde ne olduğuna bakmanızı öneriyorum" dedi.

Lübnan’ın LBC televizyonu ise, İsrail genelkurmayının Hizbullah operasyonunun ardından durum değerlendirmesi yapmak için olağanüstü toplandığını açıkladı.

Öte yandan, İsrail ordusu Golan Tepeleri'ndeki askerî noktalarının da vurulduğunu açıkladı. Ordudan yapılan açıklamada, "Golan Tepeleri'ndeki İsrail askerî noktası havan topuyla vuruldu. Ölen ya da yaralanan yok" denildi.

GERİLİM 18 OCAK'TA BAŞLADI

İsrail ile Hizbullah arasındaki gerilim, İsrail’in 18 Ocak’ta Golan Tepeleri’ndeki Hizbullah konvoyuna saldırmasıyla başlamıştı.

Dün İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ne Suriye tarafından iki roket fırlatılmış ve İsrail bu duruma ateş açarak yanıt vermişti.

Kaynak: Radikal

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 13:31
YORUM EKLE