Hıristiyanların Musul'dan çıkarılmasına KNK'den tepki

Kürt Ulusal Kongresi: Tıpkı 1915'te olduğu gibi ABD ve Avrupa bu katliamı görmüyor, duymuyor, ses çıkarmıyor...

Hıristiyanların Musul'dan çıkarılmasına KNK'den tepki

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) vahşeti ve tehditleri nedeniyle Hıristiyan, Ezidi ve Şabakların Musul'dan çıkarılmasına tepki göstererek, "Kadim halklar, kültürler ve inançlar anayurtlarından tamamen siliniyor" dedi.

KNK Yürütme Konseyi yaptığı yazılı açıklamada, Musul'da halklara yapılan zulmü şiddetle kınarken, Irak hükümet, Güney Kürdistan hükümet ve uluslararası topluma çağrılarda bulundu.  Batı'nın sessizliğine tepki gösteren KNK, "Tıpkı 1915'te olduğu gibi ABD ve Avrupa bu katliamı görmüyor, duymuyor, ses çıkarmıyor" dedi.

KNK şu açıklamada bulundu:

"1990’lı yıllardan bu yana Ortadoğu'da bir senaryo gösterimde. Bazı Batılı büyük devletlerin rant savaşı uğruna it izinin, at izine karıştığı kanlı coğrafyada, Müslüman ve Arap olmayan her halk, her inanca kan kusturuluyor. Zengin petrol yataklarına sahip bu yaralı coğrafyada şimdi kadim halklar ve inançlar son nefeslerini vermek üzere yok ediliyorlar.

Son dönemlerde medyaya düsen dehşet fotoğraflarında görüldüğü gibi Ortadoğu coğrafyası adeta ölüm tarlalarına dönüşmüştür. Musul yanıyor ve dünyadan ses yok. Yüzyıllardır yazgısı ölüm olan bu topraklarda; Asuriler, Ermeniler, Êzidi ve Şebek Kürtleri, tarih oluyorlar. Ortadoğu’nun demografik haritası değişiyor. Kadim halklar, kültürler ve inançlar anayurtlarından tamamen siliniyor, kimseden ses çekmiyor.  Büyük güçlerin devlet çıkarları uğruna feda edilen doğu Hristiyanları, yaşadıkları topraklardan radikal İslamcı terör örgütleri (IŞID, El Nusra, El Kaide) tarafından bir bir ele geçiriliyor, ya din değiştirmeye zorlanıyorlar, ya da kendilerinden cizye vergisi isteniyor. Hristiyansizlaştırılan bir coğrafya şimdi evlatlarına ağlıyor. Ortadoğu en kadim yerinden kaynıyor. Irak’ta yaşatılan bu vahşet karşısında Avrupa susuyor, ABD susuyor ve de en acısı insanlık susuyor. Ortadoğu da insan kani; sudan, petrolden daha ucuz hale getirilmiş durumda. ABD’nin ve TC’nin besleyip Suudi Arabistan ve Katar in semirttiği IŞID terör örgütü Musul'da kan kusmaya devam ediyor. Musul'da Süryani Katolik Metropolitliğini, Asuri-Keldekilerin, Ermenilerin kilise ve manastırlarını yakmaya devam ediyorlar. Katledilen bu insanların tek bir suçu var, o da Hristiyan olmak. Acı ama gerçek. Bu halklar ve insanlar çoktan gözden çıkarılmış. Tıpkı 1915 te olduğu gibi ABD ve Avrupa bu katliamı görmüyor, duymuyor, ses çıkarmıyor.

Şimdi de IŞID medya aracılığıyla Musul’daki Hristiyanlara taleplerini sıralıyor. Ya Müslüman olun ya da burayı terk edin. Terk etmeyenlerin ise, kellesi alınacak fetvaları veriliyor. Bu çağrı üzerine yerini, yurdunu evini terk eden Asuri-Süryani-Keldendiler son kontrol noktasında durdurularak araç, altın, para ve tüm eşyalarına el konularak dönüşü olmayan bir yolculuğa gönderiliyorlar. Musul'da kalan Hristiyanlar tamamen gidiyorlar. Yaşatılan vahşet karşısında sözcüklerin bir anlamının olmadığı kelimelerin öldüğü bir dünya da insanlık ta gidenlerle ölüyor. Bu insanlar şimdilik Güney Kürdistan’ın değişik şehir, kasaba ve köylerine ulaşmış durumdalar.

KNK olarak Güney Kürdistan hükümetinden: ülkemizin en kadim ve yerleşik halklarından olan Asuri-Kildanı-Süryani ve Ermeni halklarının en iyi şekilde karşılanması ve kendi yerleşim alanlarına dönmeleri ve güvenliklerinin sağlanması için her türlü önlemin alınması talep ediyoruz.

Bağdat hükümetinin sorumluluğunda olan Musul'da malları ellerinden alınan bu insanların tüm zararlarının tazmin edilmesini istiyoruz.

ABD, Avrupa ve tüm dünya kamuoyundan bu açık soykırıma seyirci kalmayarak gerekli tavrı göstermelerini bekliyoruz.

Tüm sivil toplum kuruluşlarından, Filistin halkıyla gösterdikleri dayanışmayı bu halklarla da göstermeye davet ediyoruz.

Bu kadim halklara yapılan bu zulmü şiddetle kınıyor ve KNK olarak kendileriyle her türlü dayanışma içerisinde olacağımızı dünya kamuoyuna duyuruyoruz."

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 02:40
YORUM EKLE