HDP: Mam Celal'in yokluğu bölge halkları için büyük bir eksiklik olacak

2012’de felç geçiren Talabani 83 yaşında hayatını kaybetti

HDP: Mam Celal'in yokluğu bölge halkları için büyük bir eksiklik olacak

Irak’ın eski cumhurbaşkanı ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin önde gelen partilerinden Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) lideri Celal Talabani'nin hayatını kaybetmesi ardından HDP tarafından açıklama geldi. 

HDP tarafından yapılan açıklamada, "Mam Celal’in yokluğu bölge halkları için büyük bir eksiklik olacaktır" denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle: 

Bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Berlin’de tedavi gören Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Kurucusu, Genel Sekreteri ve 6’ncı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabanî’nin hayatını kaybetmesinden dolayı büyük bir üzüntü içindeyiz.

Kürt halkının içinden geçtiği tarihsel süreçte, ortaya koyduğu emek ve azimle halklara miras olarak değerli bir mücadele deneyimi bırakan Mam Celal’in yokluğu bölge halkları için büyük bir eksiklik olacaktır.

Onun bizlere devrettiği mücadele deneyiminin bilinciyle, Kürt halkının yaşadığı coğrafyalarda temel haklarına ulaşıncaya kadar demokratik mücadeleyi sürdürecek,  Mam Celal’i bu mücadelenin unutulmaz kahramanlarından biri olarak yad edeceğiz.

Bütün hayatını Kürt halkının özgürlük mücadelesine adayarak tarihteki onurlu yerini alan Mam Celal’e Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, Kürt halkına ve tüm bölge halklarına başsağlığı diliyoruz.

Mam Celal, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kürt halkı başta olmak üzere eşitlik ve özgürlük mücadelesini sürdüren bütün halkların kalbinde yaşayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 11:56

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER