Hava kirliliği okulları tatil ettirdi

Hindistan’ın başkentinde yoğun hava kirliliği nedeniyle okullar tatil edildi

Hava kirliliği okulları tatil ettirdi

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yoğun hava kirliliği nedeniyle okullar 3 gün tatil edildi.

Delhi Eyaleti Başbakanı Arvind Kejriwal, önceki günkü olağanüstü bakanlar kurulu toplantısının ardından okulların tatil edildiğini söylerken yoğun hava kirliliğiyle mücadele için aldıkları önlemleri de açıkladı.

Önlemler, kentteki tüm inşaat ve yıkım işlerinin 5 gün süreyle durdurulması, anayollara su serpilerek tozların havaya karışmasının engellenmesi, Badarpur kömür santralının 10 günlüğüne kapatılması ve çöplüklerdeki yangınlarla mücadele gibi uygulamaları içeriyor.

BBC Türkçe’deki habere göre Arvind Kejriwal, Delhilileri zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları konusunda uyardı, mümkünse evden çalışmalarını istedi. Kentteki okulların 1800’ü 4 gün önce kapatılmıştı. Kirlilik limitin 90 katı Delhi hükümetinin bu hamlesi, havadaki insan ciğerinde birikebilen parçacıkların sayısının Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlıklı kabul ettiği üst sınırın 90 katına ulaşmasının ardından geldi.


Yeni Delhi, "dünyanın en kirli kenti" listesinde Çin'in başkenti Pekin'le liderlik yarışına girmiş durumda. Delhi hükümeti buna karşı dizel araçları yasaklamak ve tek-çift plaka uygulamasına geçmek gibi önlemler alsa da bunlar yeterli olmadı. Hindistan'da hava kirliliği en büyük erken ölüm nedeni. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 620 bin insan hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 10:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER