Haşdi Şabi'de Şii, Sünni, Hristiyan savaşçılar birlikte savaşıyor

Haşdi Şabi sanıldığı gibi sadece Şiilerden olmuyor

Haşdi Şabi'de Şii, Sünni, Hristiyan savaşçılar birlikte savaşıyor

Irak ordusu ve Peşmerge'nin başlatmış olduğu Musul operasyonunda aktif bir şekilde yer alan ve çoğu cephede IŞİD'i yenilgiye uğratan Haşdi Şabi'nin (Halk Seferberlik Güçleri) içinde Kürt, Türkmen, Arap, Hristiyan, Sünni, Alevi ve Şebek savaşçılar yan yana IŞİD'e karşı savaşıyor.
 
Türkiye’de “Şii milis gücü” olarak yansıtılıp mezhepçi bir bakışla hedef alınan Haşdi Şabi sanıldığı gibi sadece Şiilerden olmuyor. Şiilerin oranı yüksek çünkü Irak nüfusunun çoğunluğu Şiilerden oluşuyor.
 
Irak ordusu ve Peşmerge'nin 17 ekimde başlatmış olduğu Musul operasyonunda yer alan Haşdi Şabi örgütü (Halk Seferberlik Güçleri) 18 ayrı gruptan oluşuyor.
 
Sputniknews’ten Hikmet Durgun’un haberine göre, 120 bin savaşçısı olan ve 2,5 yıldır Irak'ta birçok kentte IŞİD ile mücadele eden örgütte sadece Şiiler değil Sünniler başta olmak üzere birçok mezhep ve milletten Iraklı var. Kürt, Türkmen, Arap, Hristiyan, Sünni, Alevi ve Şebek savaşçılar aynı cephede yan yana IŞİD'e karşı savaşıyor. Bedir grubu, Asaib Ahl el Hak, Barış Tugayları (Mukteda El Sadr'ın grubu), Hizbullah Tugayları, Seyyid el Şuhada Tugayları, Kataib el İmam Ali, Ebu el Fadl el Abbas Güçleri ve Harakat Hizbullah el Nucaba adlı gruplar ise Haşdi Şabi bünyesinde öne çıkanlar olarak biliniyor.
 
'HAŞDİ ŞABİ SÜNNİLERE BASKI YAPSAYDI ÖRGÜTTE BİNLERCE SÜNNİ YER ALMAZDI'
 
Örgütte Kürtlerin çok olduğunu belirten Haşdi Şabi'nin Sünni Kürt Komutanı Hayat Kazım, "Beşiri'de, Satır'da IŞİD'e karşı çok savaştım. Şimdi ise Musul operasyonunda yer alıyorum. Haşdi Şabi'de Kürtler, Türkmenler, Hristiyanlar ve birçok farklı kesim yer alıyor. Bizim amacımız tüm Irak halkını IŞİD'den kurtarmaktır ve bu terör örgütünü ülkemizden temizlemektir. Ben Sünni Kürdüm. Haşdi Şabi çatışmalarda hiçbir Sünni'ye baskı uygulamadı. Evlerini yakıp yıkmadı. Tam tersine onlara yardımcı oldu. Eğer Haşdi Şabi Sünnilere zulüm ve baskı uygulasaydı örgütte binlerce Sünni savaşçı yer almazdı" dedi.
 
'BİRÇOK HRİSTİYAN KÖYÜNÜ IŞİD'DEN KURTARDIK'
 
Haşdi Şabi'nin Hristiyan Komutanı Necale Keleş de örgütte her kesimden insan olduğuna dikkat çekti. Keleş "Bazı basın organları Haşdi Şabi örgütünün sadece Şii milislerden oluştuğu yönünde haberler yapıyor ama bu gerçeği yansıtmıyor. Haşdi Şabi'de belki Şii savaşçı çok var ancak Hristiyan, Süryani, Şebek, Keldani, Arap ve Sünni savaşçılar da çok fazla. Haşdi Şabi'de bir ayrımcılık görseydik içinde yer almazdık. Ben Hrisitiyanım ve hiçbir zaman dışlanmadım. Haşdi Şabi'de binlerce Hristiyan savaşçı var. Ve Haşdi Şabi olarak birçok Hristiyan köyünü IŞİD teröründen kurtardık" dedi.
 
'HAŞDİ ŞABİ SADECE ŞİİLER İÇİN SAVAŞMIYOR'
 
Haşdi Şabi'nin Süryani savaşçılarından Nezam Kole de örgütün laik, demokratik ve özgürlükçü bir ülke amaçladığını vurguladı. Kole, "Haşdi Şabi sadece Şiiler için savaşmıyor. Sünnileri dışlamıyor. Tikrit, Felluce, Beşiri ve Musul'da Sünniler çok ağırlıklı ve buralarda savaşıyor. IŞİD ile mücadelede her kesimden şehit savaşçılarımız var. Biz Süryaniler Saddam Hüseyin döneminde çok çektik. IŞİD'den de çok çektik. IŞİD ülkemizi işgal edince Süryaniler katliamlara maruz kaldı" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 19:41
YORUM EKLE